Get Adobe Flash player

Jego historia wywodzi się od powstałego w 1989 roku Klubu Inteligencji Katolickiej, który następnie przerodził się w Ośrodek Kultury Rodzinnej. W 1991 roku była Dyrektor MOK Wiktoria Kulesza powołała Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej. Ideą nowopowstałej filii MOK było ożywienie życia kulturalnego w odległej od centrum dzielnicy Żbików. Od 1995 roku odbywały się coroczne jasełka i misteria pasyjne. Działała poradnia rodzinna, kurs języka angielskiego oraz Teatr Maska, który do dnia dzisiejszego prężnie funkcjonuje.

Obecnie w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej działa pracownia plastyczna, realizująca warsztaty ze sztuką dla dzieci oraz warsztaty malarstwa i rysunku dla młodzieży i dorosłych.

 

GWIAZDY W NASZEJ FILII - OKCH

9.11.2014 r. - "Arie miłością malowane" czyli przegląd piosenki operetkowej w wykonianiu niezwykłej sopranistki Iwony Tober oraz  mistrzowskiego tenora Witolda Matulki przy akompaniamencie Mariusza Rutkowskiego.

27.01.2008 r. – tego dnia odbył się Koncert Muzyki Chrześcijańskiej w wykonaniu Agaty Dobrzyńskiej z Zespołem. Wokalistka i gitarzystka zagrała z powodzeniem godzinny koncert dla przybyłych tego wieczoru do OKCH fanów tego gatunku muzyki.

13.04. 2008 r. Justyna Sieńczyłło w autorskiej komedii Emiliana Kamińskiego „Mój Dzikus”. Znakomity monodram, znakomicie zagrany przez aktorkę. Sztuka przedstawiała relacje mąż – żona, opowiedziana przez kobietę o mężczyznach, zagrana humorem i lekkością. Aktorka w znakomity sposób nawiązała kontakt nie tylko z żeńską częścią publiczności, ale również panowie chętnie i żywo reagowali na skrzący się dowcipem tekst. Nie zabrakło również momentów refleksji czy lirycznych, które wzruszyły widza. Z całą pewnością dla tych, którzy przybyli na spektakl było to bardzo udane niedzielne popołudnie. Spektaklem „Mój Dzikus” rozpoczęliśmy cykl spotkań w naszej filii – OKCH z wybitnymi artystami teatru, filmu i muzyki.

22.06.2008 r. - „Największe przeboje” koncert Izabelii Trojanowskiej z zespołem Trojanowska Band. Piosenkarka dała fantastyczny występ. Artystka zaśpiewała stare i nowe utwory prezentując świetną formę wokalną. Utwory w większości dynamiczne przypomniały klimat z „tamtych lat”. Żywo reagująca publiczność usłyszała m.in. takie hity jak „Podaj cegłę”, „Tyle samo prawd ile kłamstw”, „Wszystko, czego dziś chcę” czy „Karmazynowa noc”. Słowa uznania należą się fanom, którzy ciepło przyjęli występ piosenkarki i świetnie się bawili na koncercie. Niedzielne koncert był kolejnym po przedstawieniu Justyny Sieńczyłło, znaczącym zdarzeniem artystycznym w filii Miejskiego Ośrodka Kultury w ostatnich miesiącach. Dyrektor MOK realizuje, bowiem konsekwentnie plan goszczenia na scenie OKCH wybitnych artystów.

28.09.2008 r. – Koncert Aloszya Awdiejewa z Zespołem. Spotkanie zgromadziło ponad dwustuosobową publiczność. Awdiejew, profesor i wykładowca, znany szerokiej publiczności jako znakomity aktor łączący polską i rosyjską kulturę oraz żydowski humor. Artysta dał porywający koncert. Temperament i humor Awdiejewa oraz kunszt towarzyszących mu muzyków, kontrabasisty, muzyka jazzowego Kazimierza Adamczyka i gitarzysty solowego, jazzmana Marka Piątka pokazały najwyższą klasę artystyczną.

7.12.2008 r. – Koncert Zespołu Skaldowie. To wydarzenie przyciągnęło pokoleniową widownię. Skaldowie legenda naszej muzyki, jeden z najpopularniejszych polskich zespołów popowych, bitowych, rockowych w niedzielne popołudnie na scenie Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej wyśpiewał swoje największe przeboje. Entuzjastycznie reagująca, licznie zgromadzona widownia mogła podziwiać wysoką kulturę muzyczną Zespołu oraz wysłuchać najpiękniejszych piosenek.

8.02.2009 r. - Koncert Noworoczny w wykonaniu Edyty Geppart. Ilość przybyłych osób przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zjawiskowa, trochę eteryczna Edyta Geppert zaśpiewała niezwykły koncert, podczas którego zgromadzona publiczność miała znakomitą okazję do spotkania z niezwykłym kunsztem interpretatorskim, umiejętnością budowania nastrojów od piosenek lirycznych przez dramatyczne aż do zabawnych czy kabaretowych. Niepowtarzalny klimat, atmosfera, którą stworzyła artystka, sprawiły, że przybyli goście wysłuchali w ogromnym skupieniu między innymi takich utworów jak: „Och życie kocham cię nad życie”, „Nie wirz mi”, „Niech żałuję”, „Modlitwa” czy „Jaka róż taki cierń”. Tego wieczoru Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej zgromadził rekordową liczbę osób. Ponad czterystu osobowa publiczność miała okazję do przeżycia emocji, jakich dostarczają tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.

18.04.2009 r. – odbył się niezwykły spektakl muzyczny wyreżyserowany przez Lenę Szurmiej zatytułowany „Blask”. W roli solistki wystąpiła piosenkarka i aktorka Danuta Stankiewicz, której towarzyszyli znakomici klezmerzy, a także chórek i dodający dynamiki tancerze. Oni także dokonali nowych aranżacji wybranych utworów. Publiczność zgromadzona w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej miała okazję wysłuchać fantastycznej, przepełnionej tajemniczością muzyki. Artyści zaimponowali klezmerskim profesjonalizmem, zadbali, o to, aby wykorzystać swe atuty, tak muzyczne całego zespołu, jak i charakterologiczne poszczególnych wykonawców. Danuta Stankiewicz zaprezentowała się jako dojrzała artystka, która znakomicie operuje swoim głosem, a także świetnie wczuwa się w klimat spektaklu pokazując swój talent aktorski. Spektakl „Blask” został żywiołowo przyjęty przez publiczność już od pierwszego utworu i doskonale spełnił swoją funkcję, którą jest integracja międzykulturowa i jej wzajemne przenikanie się.

20.09.2009 r. – odbył się recital Ewy Błaszczyk. Wszystkich gości, którzy przybyli na to niezwykłe wydarzenie artystyczne przywitała dyrektor MOK Ewa Sowa, otwierając tym samym cykl koncertów w nowym sezonie kulturalnym. Ewa Błaszczyk, znakomita aktorka, zwyciężczyni plebiscytu Polka 2006, Kobieta Roku 2007, laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych i teatralnych, założycielka fundacji „A KOGO”. Zaprezentowała publiczności piosenki napisane przez najwybitniejszych polskich artystów, między innymi: Agnieszkę Osiecką, Leszka Możdżera, Wojciecha Młynarskiego. Publiczność, która przybyła na ten pełen magii koncert, miała okazję nie tylko wysłuchać wspaniale zaśpiewanych utworów ale także uczestniczyć w wytworzonym przez artystkę spektaklu. Śpiewająca aktorka zaprosiła słuchaczy do swojego świata, gdzie życie miesza się ze sztuką Recital Ewy Błaszczyk pt. „Nawet gdy wichura”, to poruszająca opowieść o poszukiwaniu sensu, o ukochaniu życia. Artystce towarzyszyła trzyosobowa grupa muzyków. Na zakończenie publiczność wysłuchała duetu, który Ewa Błaszczyk stworzyła ze swoją córką Marianną Janczarską. Niedzielny wieczór był wyjątkową okazją do głębszych refleksji i artystycznych wzruszeń.

6.12.2009 r. – Mikołajkowy koncert Bogusława Morki i Edyty Ciechomskiej „Be My Love”. Z mikołajkową dedykacją rozpoczął się niezwykły koncert z udziałem wspaniałych śpiewaków: Bogusława Morki (tenor), Edyty Ciechomskiej (sporan), Jana Zakrzewskiego (tenor), Zespołu Kameralnego „Allegro” pod dyrekcją Andrzeja Płonczyńskiego. Profesjonalnie i z dowcipem koncert poprowadził aktor i literat Andrzej Krajeński. Publiczność nie zawiodła i w szybkim czasie sala widowiskowa wypełniła się do ostatniego miejsca. Koncerty z udziałem Bogusława Morki, mistrza włoskiego „bel canta” zawsze są głębokim duchowym przeżyciem. Aksamitny głos, elegancja, urok i ciepłe słowa skierowane do publiczności urzekły widownię, która stojąc nagradzała brawami wszystkich wykonawców. W odpowiedzi na spontaniczne przyjęcie artyści wielokrotnie bisowali. Koncert promował płytę „By My Love”.

17.01.2010 r. – Koncert noworoczny: Kolędy i pastorałki góralskie w wykonaniu Zespołu Trebunie Tutki. Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swojego charakteru przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Noworoczny koncert Zespołu zabrzmiał góralską kolędą i pastorałką. Popłynęły życzenia góralskie, załkały skrzypce, zafurkotały spódnice i korale, wystukały rytm kierpce. A kiedy rozległo się „oj Maluśki” wszyscy zapragnęli tego samego, by w magiczny sposób znaleźć się pod Giewontem. Bo muzyki góralskiej, choć cały świat obejść nie znajdzie się nigdzie. Publiczność długo oklaskiwała artystów. Po koncercie wszyscy chętnie mogli dokonać zakupu płyt i otrzymać dedykacje i autografy artystów.

16.05.2010 r. – „Round Abort Chopin” koncert jazzowy Leny Ledoff. Był to kolejny koncert utalentowanej pianistki i kompozytorki Leny Ledoff wpisujący się w obchody Roku Chopinowskiego Chopinowskiego Pruszkowie pod patronatem Prezydenta Jana Starzyńskiego. Lena Ledoff jest rozmiłowana w Chopinie, rozumie Jego muzykę i z wielkim upodobaniem gra Chopina. Jest autorką opracowań muzyki kompozytora na jazzowo oraz licznych projektów chopinowskich, np. „F. Chopin – pieśni bez słów”, „Chopin na Wschód”, „Komeda-Chopin-Komeda”. Podczas niedzielnego koncertu Lenie Ledoff towarzyszył gość specjalny, wybitny polski basista, znany muzyk jazzowy Zbigniew Wegehaupt. W kameralnej atmosferze Lena Ledoff i Zbigniew Wegehaupt zachwycali przybyłą publiczność jazzową interpretacją utworów Chopina. Muzycy z wielkim wyczuciem oraz z wielkim kunsztem bawili się muzyką Chopina. Z przekorą wplatali w utwory kompozytora fragmenty utworów Millesa Davisa czy Gershwina. Pięknie komponowała się dynamiczna gra pianistki oraz dźwięk kontrabasu Zbigniewa Wegehaupta. Utwory Chopina w jazzowej aranżacji brzmiały fascynująco. Publiczność była urzeczona.

26.09. 2010 r. – „Wakacjuszka” – to zabawny podszyty ironią monodram o wymarzonej Ameryce. Komedia teatralna na podstawie powieści Zofii Mierzyńskiej w reżyserii Janusza Dymka. W postać bohaterki wcieliła się znakomita, tryskająca energią, humorem i wdziękiem Emilia Krakowska. Mocną stroną komedii jest humorystyczny tekst, który powoduje, że publiczność śmieje się i bawi od początku do końca. Po zakończeniu przedstawienia aktorka w kilku słowach odniosła się do treści powieści uświadamiając widzom, ze w czasach pogodni za pracą i pieniędzmi trzeba uważać, aby nie utracić tego, co najcenniejsze tj. rodzinnej miłości. Na zakończenie spotkania aktorka w sobie znany sposób podzieliła pyszny tort tak, że była w stanie poczęstować wszystkich przybyłych do Ośrodka. Obecność Emilii Krakowskiej była dla mieszkańców Pruszkowa znaczącym i bardzo sympatycznym wydarzeniem.

10.10.2010 r. Hanka Rybka z Zespołem w programie „Chopin i górale”. Solistka Zespołu, Anna Chowaniec to artystka obdarzona pięknym głosem i wybitną muzykalnością. Urodziła się i wychowała na Podhalu w rodzinie pielęgnującej tradycje, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. W 2004 roku wydała w Polskim Radio płytę folkową w nowoczesnej jazzowej aranżacji z pogranicza muzyki pop. Utwory z płyty „I to i to” cieszą się dużą popularnością słuchaczy i często goszczą na radiowej antenie. Album został nominowany do nagrody Fryderyka 2014 w kategorii Etno/folk. Jest laureatką wielu nagród. Wokalistka wystąpiła z własnym zespołem, w którym grają zarówno górale z Podhala, jak i muzycy jazzowi.

5.12.2010 r. – koncert mikołajkowy Alicji Majewskiej. Artystce akompaniował Włodzimierz Korcz znany, utalentowany kompozytor i autor tekstów, w tym śpiewanych przez Alicję Majewską. Artystka pomimo upływu czasu, o którym chętnie często wspominała, zachwycała świtnym wyglądem, elegancją oraz świetną formą. Artystka zaśpiewała wiele utworów – hitów – przed laty wylansowanych w duecie z Włodzimierzem Korczem. Publiczność chłonęła takie utwory jak: „Jaki piękny świat”, „Być kobietą”, w duecie z Włodzimierzem Korczem zaśpiewała „Miłość jest jak cień człowieka, uciekasz, to cię goni” i wiele innych piosenek. Z okazji Mikołajek i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia artystka na zakończenie zaśpiewała kolędy. Gwiazda nie żałowała bisów, publiczność nie szczędziła braw. Było pięknie i uroczyście. Z całą pewnością ten wyjątkowy koncert na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.

16.01.2011 r. – Koncert Noworoczny w wykonaniu Krystyny Prońko z Zespołem „TRIO”. Taki wieczór mógł zdarzyć się tylko raz. Krystyna Prońko w towarzystwie doborowych muzyków z Zespołu Trio Jazzowe, zagrała wyjątkowy koncert dedykowany mieszkańcom Pruszkowa z okazji Nowego Roku. Licznie zgromadzona publiczność miała usłyszeć największe przeboje piosenkarki, między innymi: „Jesteś lekiem na całe zło”, „Jutro zaczyna się tu sezon”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Deszcz w Cisnej” czy „Małe tęsknoty”. Wyjątkowy nastrój, znakomita muzyka, teksty na najwyższym poziomie literackim, spowodowały, że oprawa tego wieczoru była wyjątkowa, a publiczność niejednokrotnie stawała się dodatkowym muzykiem podczas koncertu.

19.06.2011 r. – Na zakończenie cyklu spotkań z Gwiazdą w tym sezonie kulturalnym, w niedzielne popołudnie Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej zaszczyciła swoją obecnością Legenda Polskiej Piosenki – Irena Santor z towarzyszącym Jej Czesławem Majewskim. W czasie recitalu, Irena Santor wykonała swoje największe przeboje a także te z najnowszej płyty „Kręci mnie ten świat”. Śpiew przeplatał się ze wspomnieniami i o pierwszych krokach na estradzie, występach z zespołem Mazowsze, podróżach i spotkaniach z wielbicielami. Między artystką i publicznością nawiązała się niezwykła nić porozumienia. Wypełniona po brzegi sala nuciła znane wszystkim przeboje: „Tych lat nie odda nikt”, „ Już nie ma dzikich plaż”, „Jak to dziewczyna”, „Powrócisz tu” oraz wiele innych utworów.

 

GRUPA TEATRALNA "MASKA"

1.02.2008 r. – Przedstawienie „Królowa Śniegu” wg. J.Ch. Andersena w wykonaniu grupy teatralnej „Maska” prowadzonej przez M. Kozłowską. Przedstawienie obejrzały dzieci (ok. 300 osób) ze Szkoły Podstawowej nr 9, ze Szkoły Podstawoej z Piastowa oraz przedszkoli miejskich nr 8 i 7 z dzielnicy Żbików.

27.02.2008 r. – „Misterium Męki Pańskiej” spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu zespołu teatralnego Maska prowadzonego przez Marzenę Kozłowską. Misterium Krzyża, znakomicie wyreżyserowane i zagrane przedstawienie Męki Pańskiej do tekstów Ernesta Brylla, oprawione obrazami Jerzego Dudy Gracza, muzyką Preissnera, Vangielisa i Ery oraz z grą świateł pozwoliło zgromadzonym młodym ludziom przeżyć wydarzenia sprzed stuleci, a także poczuć nastrój Świąt Wielkiej Nocy. Na spektakl, wystawiony w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Pruszkowie oraz uczniowie szkół podstawowych Nr 9 i 10 w Pruszkowie.

8.06.2008 r. – Premierowe przedstawienie „Kubusia Puchatka” wg. A. Milne w wykonaniu Zespołu teatralnego Maska, wyreżyserowane przez instruktora teatralnego – Marzenę Kozłowską. Dobra gra „małych aktorów”, znakomite układy taneczne i piękne kostiumy sprawiły, że najmłodsza część widowni oglądała przedstawienie z wypiekami na buzi.

7.11.2010 r. – Poranek Teatralny dla dzieci „Przygody Smoka Bonawentury” w wykonaniu teatru Maska. Reżyseria: Marzena Kozłowska „Przygody Bonawentury” M. Wojtyszko to historia smoka, który nie ma własnego zdania, ciągle naśladuje innych. Zmartwieni rodzice i nauczyciele wysyłają go na samotną wyprawę, by odnalazł siebie. Po perypetiach perypetiach krainie Marionetek, Pacynek i Jawajek, widzowie mogli zobaczyć jak w zwierciadle swoje myśli, problemy, być może odnaleźli także to, co w życiu najważniejsze – przyjaźń, poświęcenie, odwagę. Kolorowa scenografia, barwne kostiumy, dynamiczna akcja, trzymała w napięciu wypełnioną po brzegi widownię.

25.05.2011 r. – Premierowy spektakl „Brat naszego Boga” na motywach dramatu Karola Wojtyły w wykonaniu Teatru Maska. Sztuka „Brat naszego Boga” to głęboka, uniwersalna opowieść o artyście malarzu, który porzucił sztukę by pobogać chorym i nędzarzom, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Ten niełatwy, pełen refleksji i rozważań tekst wziął na swój warsztat Teatr Maska pod kierunkiem instruktora teatralnego Marzeny Kozłowskiej. Znakomicie wyreżyserowany i zagrany spektakl obejrzała liczna widownia ok. 250 osób, nagradzając wykonawców burzliwymi oklaskami.

27.11.2011 r. – „Człowieka potrzeba”, program poetycki poświęcony twórczości ś. p. ks. Romana Indrzejczyka w wykonaniu Teatru Maska. W 80 rocznicę urodzin ks. Romana Indrzejczyka pragniemy przypomnieć piękne i nieprzemijające myśli dotyczące człowieka i jego losu.

21.03.2012 r. premiera spektaklu poetycko-muzycznego „Przychodzimy, odchodzimy” w wykonaniu Teatru Maska. Widowisko w całości oparte na wierszach wielkich poetów, Adama Asnyka, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Wisławy Szymborskiej, ks. Romana Indrzejczyka oraz piosenkach: Marka Grechuty, Anny Szałapak, Jacka Wójcickiego, które skłaniać będą do refleksji nad człowiekiem, jego losem, poprowadzonych po zakamarkach duszy ludzkiej. Program skierowany był do młodzieży szkół pruszkowskich.

11.04.2012 r. – wieczór poetycko-muzyczny „Człowieka potrzeba” w wykonaniu Teatru Maska, poświęcony twórczości ś.p. ks. Romana Indrzejczyka.

 

WYDARZENIA OKOLICZNOŚCIOWE

24.05.2009 r. „Co nam w duszy gra” – Przegląd artystyczny zespołów MOK. Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej gościł uczestników zajęć stałych. Wszystkie zespoły miały okazję zaprezentować przygotowany przez instruktorów program artystyczny, który był uwieńczeniem ich wspólnej całorocznej pracy. Na scenie kolejno zaprezentowały się dwie sekcje baletowe, zespół muzyczny „Skaczące Nutki”, solistki prezentujące piosenki z dziecięcego repertuaru, Teatr Maska, zespół tańca nowoczesnego, Teatr MOK oraz studio wokalne Kamyk. Zwieńczeniem wszystkiego był wspólny, finałowy występ uczestników przeglądu.

23.06.2012 r. – „Żbikowskie Wianki” W programie: „Strefa Dobrej Muzy” – Anna Szałapak, Jacek Wójcicki, Edyta Geppert, Marek Grechuta oraz inne znane i lubiane piosenki w wykonaniu Teatru MASKA oraz Kabaretu „Po Przejściach”, oraz wernisaż prac uczestników warsztatów plastycznych.

28.01.2012 r. - Koncert okolicznościowy w wykonaniu uczniów sekcji muzycznych i instrumentalnych. Wystąpili uczniowie i słuchacze sekcji: instrumentów dętych drewnianych, dętych blaszanych, perkusji, Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” oraz zaproszeni goście.

Nasi patroni medialni:
 Nasi partnerzy: Logo przedszkole