Get Adobe Flash player

"Świat się zmienia. Padają mury, otwierają się granice. Teatr tez się zmienia. Niezmienne pozostają tylko marzenia młodych ludzi, wasze marzenia"


Cytat z musicalu Metro

 

 

„Bajkowy świat” – bal karnawałowy dla dzieci

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Podobnie było w naszym „Kamyku” 14 stycznia 2018 roku.  Ten dzień dostarczył naszym pociechom wiele przeżyć i radości. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać królewny, wróżki, motyle, rycerzy, marynarzy, policjantów...a wszystkich postaci nie sposób wymienić. Zabawę w profesjonalny sposób poprowadziła Wróżka z Czarodziejem czyli Danuta i Adam Kłudczyńscy, tworząc magiczną atmosferę i wesoły nastrój. Nie zabrakło animacji tanecznych, zabaw integracyjnych, licznych konkursów z nagrodami, grupowych zdjęć, ale przede wszystkim dużej dawki uśmiechu i dobrego humoru.

 

Teatr Odskocznia  „Pomocnicy Świętego Mikołaja – Prot i Filip”

W niedzielny poranek 10 grudnia 2017 roku Prot i Filip - pomocnicy Świętego Mikołaja wprowadzili dzieci w magiczną, bożonarodzeniową atmosferę...upiekli piernik, ubrali choinkę, śpiewali świąteczne piosenki... Na zakończenie zjawił się długo wyczekiwany Gość, Święty Mikołaj! Dla każdego malucha miał małe co nieco! Spektakl poprzez różne formy teatralne, takie jak żywy aktor, teatr cieni, lalka, w sposób lekki i przystępny zapoznał dzieci z tradycją świąt Bożego Narodzenia.

 

Teatr Katarynka "W Miejskiej Dżungli"

W niedzielny poranek 19 listopada 2017 roku dzięki Teatrowi Katarynka dzieci miały okazję wziąć udział w bardzo ważnej lekcji, zarówno z zachowania na ulicy, jak również w przypadku wybuchu pożaru. Przypomniały sobie zasady ruchu drogowego, ale też miały możliwość przećwiczyć to wraz z aktorami. A wszystko w radosnym i dynamicznym tempie spektaklu pt. "W Miejskiej Dżungli". Na zakończenie dzieci zostały obdarowane kolorowankami przedstawiającymi nowo poznanych bohaterów.

Poranek Dzungla 19.11.2017 009Poranek Dzungla 19.11.2017 018Poranek Dzungla 19.11.2017 021Poranek Dzungla 19.11.2017 034Poranek Dzungla 19.11.2017 044Poranek Dzungla 19.11.2017 036Poranek Dzungla 19.11.2017 070Poranek Dzungla 19.11.2017 083

Teatr "Dur-Moll" "Na jesiennym liściu"

W niedzielny poranek 22 października 2017 roku zaprosiliśmy do naszego „Kamyka” Teatr „Dur-Moll” ze spektaklem „Na jesiennym liściu”. Nasza najmłodsza, ale bardzo liczna publiczność miała okazję obejrzeć bajkę o dwóch Skatach, które chciały zatrzymać odchodzące lato. Jeż, Misio i Żaba bezskutecznie próbowały przekonać je, że jesień jest również piękną porą roku. Dopiero osobiste spotkanie z Panią Jesienią sprawiło, że Skrzaty uwierzyły swoim przyjaciołom.

 

Teatr Odskocznia "O dobrej Anusi i mądrym Krasnoludku"

Przedstawienie "O dobrej Anusi i mądrym Krasnoludku" w wykonaniu Teatru Odskocznia rozpoczęło nowy sezon poranków teatralnych dla dzieci w naszym "Kamyku". W niedzielę 10 września 2017 roku została przedstawiona bajkowa opowieść o tym, że dobro, które dajemy innym, powraca do nas "jak bumerang". Anusia spacerując po lesie pomogła krasnalowi uwolnić się z wnyków. Jednak wkrótce sama wpadła w pułapkę, którą zastawiła na nią zła czarownica. W trudnej sytuacji mogła liczyć na pomoc i wsparcie krasnala.

Teatr Tup Tup "Ojciec wie najlepiej"

W niedzielne przedpołudnie, 4 czerwca 2017r., aktorzy Teatru TUP TUP wystawili dla naszych milusińskich i ich rodzin spektakl „Ojciec wie najlepiej”. Przedstawieniu opartemu na baśni Hansa Christiana Andersena towarzyszyły również lalki, piosenki na żywo oraz pokaz żonglerski. Dzieci i ich opiekunowie z entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyli w podróży tytułowego Ojca. Po spektaklu na najmłodszych czekała słodka niespodzianka.

Teatr TAK  „Benio w opałach”

W niedzielę 21 maja 2017 r. gościliśmy Teatr TAK, tym razem ze spektaklem „Benio w opałach”. To historia żyjącego w tatarakach i wysokich trawach Benia- nie do końca zwykłej, zielonej żabki, która chciała za wszelką cenę zatrzymać przy sobie księżniczkę Larysę, aby móc się z nią bawić. Przedstawienie uświadomiło dzieciom, że nie mogą mieć wszystkiego, choć czasem bardzo by chciały…

"Skradzione Marzenia" Teatr MASKA, reżyseria Marzena Kozłowska

7 maja 2017r. w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej mieliśmy okazję obejrzeć baśń Lusi Ogińskiej p.t. "Skradzione marzenia", w wykonaniu Teatru MASKA", w reżyserii Marzeny Kozłowskiej. Już od pierwszych dźwięków muzyki i wprowadzenia narratora widzowie przenieśli się do pięknej krainy na Roztoczu, gdzie mieszkają zwierzęta i dobre, mądre krasnoludki, które bardzo kochają dzieci. Wyruszają w drogę, robią wszystko by diabeł Lulek nie mógł skraść im marzeń, ale gdy to się stało, pomagają je odzyskać. Młodzi widzowie wpatrzeni w bajkowe postaci żywo reagowali na losy bohaterów, zwłaszcza, gdy im Lulek chciał zabrać marzenia. Kolorowe światła i scenografia przenosiły nas do piekła, na leśną polankę, do domku czarownicy, nad rzekę, muzyka zaś dopełniała wyrazu. Wśród jej dźwięków, śpiewu, tańca, kolorowych strojów, śmiesznych, ale i groźnych przygód ta baśń przypomina, że skoro dzieci chcą być naprawdę bohaterami muszą na nowo zebrać siły, poszukać nowych przyjaciół, posłuchać rad i doświadczenia tych, którzy już wiedzą , że dobro musi zwyciężyć. Choć przez chwilę wydaje się, że zło triumfuje, to jednak pokruszy się, zmaleje, jak trujące zielsko zostanie wrzucone w ogień.
Liczni widzowie tę piękną, barwną opowieść nagrodzili gorącymi brawami. Aktorzy bowiem w tak młodym wieku wykazali się dużymi umiejętnościami, talentem i pracowitością.

Teatr Improwizacji Afront "Bajlandia - kraina w chmurach"

Poranek 23 kwietnia 2017 r. należał do aktorów Teatru Improwizacji AFRONT, którzy przyjechali do nas ze spektaklem „Bajlandia - kraina w chmurach” i zaprosili nas do świata wyobraźni, w którym żyją niespotykane stworzenia i niezwykłe postaci. Mały psotnik Duszek-Kłębuszek, znający magiczne zaklęcie otwierające wszystkie zamki i tajemne przejścia, zabrał dzieci w pełną przygód podróż po tajemniczym świecie ukrytej w chmurach Bajlandii.

Teatr Wariacja "Trzej Muszkieterowie"

W niedzielny poranek 19 marca 2017 roku dzieci oraz rodzice z zapartym tchem śledzili brawurową akcję udaremnienia kardynałowi Richelieu i przebiegłej Milady przejęcia władzy na dworze króla Ludwika XIII. Spektakl „Trzej Muszkieterowie” w wykonaniu aktorów Teatru Wariacja odbył się przy aktywnym udziale widowni. Jak to w bajkach bywa zwyciężyła siła przyjaźni, odwaga oraz umiejętność walki na szpady.

altaltaltalt

Teatr Katarynka  „Polarna Przygoda”

W mroźny, niedzielny poranek 12.02.2017. gościliśmy Teatr Katarynka z musicalową i komediową bajką „Polarna Przygoda”. Dzieci  zachęcone słowami piosenki: "Gdy się w tempie twista skacze, w zimie robi się inaczej!" chętnie włączyły się w zabawę z dwoma szalonymi pingwinami Bolkiem i Lolą. Najmłodsi dowiedzieli się również ile dobrych rzeczy zależy od człowieka, żyjącego w zgodzie z przyrodą.

altaltaltalt

 

Bal karnawałowy dla dzieci

Jak co roku w karnawale, wszyscy urządzają bale. Również „Kamyk” podtrzymuje tą tradycję i 22 stycznia 2017 roku na naszej sali widowiskowej, przystrojonej kolorowymi balonami odbyła się zabawa taneczna. Dzieci przebrane w barwne stroje wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Przy dźwiękach muzyki bawili się zarówno najmłodsi, jak i rodzice oraz dziadkowie. Prowadzący bal karnawałowy czyli Piotr Boruta oraz Marcin Chochlew urozmaicali zabawę animacjami, zagadkami, pokazem żonglerki oraz ciekawymi konkursami.

altaltaltalt

 

"Zamczysko Smoczysko" grupa "Teatralnia" ze Stowarzyszenia K40 w OKCH

Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej 11.12.2016r. gościł grupę „Teatralnia” ze Stowarzyszenia K-40, ze spektaklem „Zamczysko Smoczysko”. Bajka została napisana dla wnuczek, a zagrana przez babcie i dziadka. Opowiadała o dwóch księżniczkach, ich perypetiach na zamku oraz chęci wydostania się z zaczarowanych wież. W ucieczce dopomógł im smok Filip, który zdradził kilka szczególnych wskazówek i wskazał drogę wyjścia. Mali widzowie byli zachwyceni biorąc udział, w niektórych momentach przedstawienia. Na zakończenie każdy mógł sobie zrobić zdjęcie ze smokiem i z księżniczką.

altaltaltaltaltaltaltalt

Teatr TAK  „Co się stało z Mikołajem?”

W niedzielny poranek 4.12.2016. Skrzat Bąbel wyruszył na poszukiwanie zaginionego Mikołaja. Odwiedził Arizonę, gdzie spotkał się z Kowbojem, następnie wybrał się z Rudolfem do Afryki i odtańczył tam egzotycznie świąteczny taniec z kolegą Tamtamtu, a na końcu wyruszył do świata bajek. Nigdzie nie było Mikołaja, ale z pomocą dzieci oraz czarnoksiężnika i Jego magicznych skarpet z zagadkami  na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie.

 altaltaltaltalt

Teatr Itakzagramy "Pimpuś Sadełko"

Tym razem 20.11.2016. zaprosiliśmy do naszego „Kamyka” Teatr Itakzagramy ze spektaklem „Pimpuś Sadełko”. Była to zupełnie nowa odsłona bajki Marii Konopnickiej, przybliżająca młodym widzom te klasyczną opowieść, dobrze znaną ich rodzicom i dziadkom. Spektakl przygotowany w formie musicalu lalkowego oczarował całą publiczność. Nie zabrakło wspaniałych piosenek oraz licznych interakcji z bohaterami, dzięki którym dzieci, nie tylko lepiej zapamiętały historie Pimpusia, ale również przyswoiły sobie wiele cennych wiadomości na temat dobrego wychowania, w myśl zasady, że najlepiej uczy się poprzez zabawę.

altaltaltalt

"Śpieszmy się kochać ludzi..." Teatr Maska w OKCH

Pozostając w nastroju święta Wszystkich Zmarłych zaprosiliśmy do Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej (filii MOK „Kamyk”) na spektakl „Śpieszmy się kochać ludzi...” w reżyserii Marzeny Kozłowskiej, w wykonaniu Teatru „Maska”. Spektakl poetycko – muzyczny z 6.11.2016r. oparty został na wierszach dla dzieci i dorosłych trzech wyjątkowych księży, którzy mieszkali, pracowali i tworzyli w pruszkowskich parafiach w ubiegłym  stuleciu - ks. Franciszek Dyżewski, ks. Jan Twardowski, ks. Roman Indrzejczyk. Wszystkich trzech łączyła miłość do ludzi, pochylali się ze zrozumieniem nad ludzkimi pragnieniami, słabościami, troskami. Nie brak im jednak było pogody ducha, dowcipu i wiary w człowieka.  Ks. Dyżewski był proboszczem w Żbikowskiej Parafii przyjmując pod swoje skrzydła wikariusza ks. Twardowskiego, który Parafię Niepokalanego Poczęcia darzył szczególną sympatią i dlatego też rozstanie z nią nie było dla Niego łatwe. Przyszło Mu pożegnać się z tym, co tak bardzo ukochał i z czym się związał. Miłość i przywiązanie do swojej pierwszej parafii ujął słowami wiersza: „Pożegnanie wiejskiej parafii”. Usłyszeliśmy również między innymi wiersz „Do moich uczniów” powstały w tym samym okresie, a dedykowany mieszkańcom Pruszkowa. Ks. Roman przez 20 lat był proboszczem nieuznawanej przez władze komunistyczne parafii Przemienienia Pańskiego i kapelanem szpitala psychiatrycznego w Tworkach, w Pruszkowie. Jego wiersze „Ocalić godność” oraz „Dobro powróci” wyrecytowane przez młodych aktorów pokazały jak ważne jest w dzisiejszych czasach dobro oraz godność ludzka. Usłyszane wiersze przyniosły zadumę, były pełne refleksji o życiu, głębokie treści, pouczające, trafiające w ludzkie serca. 

 

 altaltaltaltaltaltaltaltalt

Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA”  „Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce”

W niedzielny poranek 23 października 2016 roku dzieci wspólnie z Tygryskiem  przekonały królewicza, który uwielbiał objadać się słodyczami, jak ważne jest zdrowe odżywianie, odpowiednia dieta i gimnastyka. Po spektaklu najmłodsi chętnie wzięli udział w animacjach i zabawach "Tropem rycerskiej przygody". Dzieci przekraczając mury królestwa stały się nadwornymi księżniczkami oraz walecznymi rycerzami…

altaltaltaltaltaltaltalt

 

Teatr TAK "Przygody Łatka Wąchatka"

W niedzielę 18 września 2016 roku spektaklem „Przygody Łatka Wąchatka” w wykonaniu Teatru TAK zainaugurowaliśmy nowy sezon poranków teatralnych dla dzieci. Była to pouczająca opowieść o sile prawdziwej przyjaźni, o którą zawsze warto dbać. Po tym jak właściciel pieska zostawił go w lesie, Łatek Wąchatek zamieszkał w wiejskiej zagrodzie. Wspólnie z dziećmi pomógł rozwiązać problemy, z którymi borykały się zwierzęta poznane na wsi i odkrył jak można być szczęśliwym. Nie zabrakło dobrej zabawy, animacji tanecznych oraz elementów języka angielskiego.

altaltaltalt

Agencja Teatralna VENA "Leszczynowe dary"

Na ostatnim przed wakacjami poranku teatralnym 5 czerwca 2016r. byliśmy świadkami jak mały chłopiec Orzeszek pokonał złego kłusownika, zmuszając go do przyrzeczenia, że już nigdy nie uczyni krzywdy żadnemu leśnemu stworzeniu. Wartka akcja, zabawne sytuacje, piosenki z lekką nutą ludową zwróciły uwagę młodemu widzowi na to jak ważne jest środowisko naturalne i jak wiele niebezpieczeństw czyha na przyrodę która nas otacza...Na zakończenie każdy z bliska mógł spotkać się z bohaterami baśni i porozmawiać o formach teatru lalek.

 altaltaltalt


"Siostrzyczka Eliza" Teatr MASKA w OKCH

22.05.2016r. to kolejna niedziela z teatrem…. tym razem w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej – naszej filii na Żbikowie. Spektakl pt.: „Siostrzyczka Eliza” w wykonaniu Teatru „Maska” nie zawiódł swoich widzów, a na twarzach odbiorców malowało się wzruszenie i podziw dla Małych Artystów. Przedstawienie oparte była na motywach baśni Hansa Chrystiana Andersena „Dzikie Łabędzie”. Wspólnie przeżyliśmy przygodę z królewskim rodzeństwem, wygnanym z zamku przez złą macochę. Dobra i mądra królewna Eliza, z miłości do braci znosiła samotność, ból, niesłuszne posądzenia i strach. Pragnęła odczarować braci, przywrócić im ludzką postać, nawet za cenę własnego życia. Przedstawienie zaprezentowane przez dzieci podbiło serca licznie przybyłą publiczność, a niektórym zakręciła się nawet łezka w oku.

 altaltaltaltaltaltalt

Teatr TAK "Nadchodzi Pipi"

W niedzielę 8 maja 2016 roku  wspólnie bawiliśmy się z rudowłosą, rezolutną i sprytną dziewczynką -Pipi. Zbieraliśmy przeróżne skarborzeczy, tańczyliśmy amerykańską cha-chę, wywołaliśmy szamana z egzotycznego Laosu oraz poznaliśmy angielskie nazwy dzikich zwierząt, dni tygodnia, przyborów szkolnych oraz wyrażenia przydatne w nauce tańca. Wszyscy dobrze się bawili, a z „Kamyka” wyszli z uśmiechem na twarzy i w dobrych humorach.

altaltaltaltalt

Agencja Artystyczna „Din-Don”  „Gdzie jest moja bajka?”

W niedzielny poranek 10 kwietnia 2016 roku wraz ze znanym z programu „Mam Talent” Piotrem Borutą oraz rezolutnym Czocherem wyruszyliśmy w podróż po ulubionych bajkach, w celu znalezienia własnego miejsca w świecie. W spektaklu pojawiły się lubiane postaci jak Pinokio, Kubuś Puchatek i Koziołek Matołek, wykonywane na żywo piosenki oraz elementy żonglerki. Dzieci dowiedziały się, że w życiu nie można mieć wszystkiego, a przyjaźń i akceptacja są cenniejsze niż posiadanie telefonów komórkowych.

altaltaltaltalt

Teatr Dobrego Serca "Teoś i Wielkanoc"

W niedzielę 13.03.2016r., w naszym „Kamyku”, gościliśmy Teatr Dobrego Serca ze spektaklem „Teoś i Wielkanoc”. Pani Bazia i Pan Żółtko przy swoich straganach opowiadali o istocie Świąt Wielkiej Nocy. Dociekliwy wróbelek na przedświątecznym kiermaszu spotkał zajączki i kurczaczki śpiewające zabawne piosenki. Wróbelek był niepocieszony, ponieważ nigdzie nie widział baranka wielkanocnego. W końcu udało mu się odnaleźć Baranka z chorągwią zwycięzcy i z radością mógł wrócić do domu. Dzieci natomiast zapoznały się z symboliką wielkanocną.

 altaltaltalt

Teatr Promyk „Recepta na odwagę”

W niedzielę 21 lutego 2016 roku na poranku teatralnym dla dzieci gościliśmy aktorów Teatru Promyk ze spektaklem „Recepta na odwagę”. Przeżyliśmy przygodę z dwoma zajączkami, dziadkiem Skakazjuszem oraz jego bystrym wnuczkiem Kickiem, któremu brakowało odwagi, a w jej zdobyciu skutecznie pomógł mu dziadek. Uczestnicząc aktywnie w przedstawieniu dzieci miały okazję przekonać się jak ważne jest niesienie pomocy innym.

altaltaltalt

 

„Karnawał w kosmosie” – zabawa taneczna dla dzieci

W niedzielę 17 stycznia 2016 roku w naszym "Kamyku" było kolorowo, bajecznie, radośnie, a przede wszystkim kosmicznie. Danuta i Adam Kłudczyńscy, Beata Krysiak oraz Ryszard Borkowski zabrali nas w podróż po różnych planetach m.in. rozśpiewanej, roztańczonej i srebrnej. Centralnym elementem wystroju sali była rakieta kosmiczna, w której dzieci chętnie prezentowały się w licznych konkursach i otrzymywały gwiezdne upominki. Nie zabrakło animacji tanecznych, zabaw integracyjnych oraz dużej dawki dobrego humoru. 

altaltaltalt

 

 "Betlejem polskie" w wykonaniu Teatru "MASKA" w OKCH

"Betlejem polskie" wg Lucjana Rydla w reżyserii Marzeny Kozłowskiej, w wykonaniu Teatru MASKA, to pierwsze wydarzenie artystyczne w rozpoczynającym się  Nowym Roku pięknie wpisujące  się w kalendarz obchodów 100-lecia naszego Miasta.
 Przedstawienie odbyło się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej - filii MOK.
Premiera  sztuki, która miała miejsce w Krakowie, w 1905 r, była wydarzeniem artystycznym i patriotycznym. W kolejnych latach odtwórcami głównych ról byli - Ludwik Solski, Aleksander Zelwerowicz, Józef Węgrzyn, Juliusz Osterwa.
        W przedstawieniu Jezus rodzi się w Polsce, Herod jest zaborcą, a małe dziecię witają: pasterze, król Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga, król Jan III Sobieski, konfederat barski, husarz, ułan, powstaniec styczniowy i warszawski.
Całość ubogacona  pięknymi kolędami w wykonaniu pasterzy i aniołów.
        Aktorzy Teatru MASKA ( 25 osób) z powodzeniem udźwignęli to historyczne widowisko, grali z pasją , znakomitą interpretacją, oddając cały wachlarz emocji. W pięknych, barwnych strojach, na tle niezwykłej scenografii, w oprawie świetlnej i muzycznej przykuwali uwagę widza. Licznie zgromadzona publiczność porwana urokiem przedstawienia, ze wzruszeniem dziękowała młodym aktorom brawami na stojąco. A na zakończenie wszyscy, razem z księdzem proboszczem Bogdanem Przegalińskim, gospodarzem tamtejszej parafii, zaśpiewali "Podnieś rękę Boże dziecię"…
Niezwykły klimat oraz nastrój tego wydarzenia pozostał na dłużej, bowiem przy wspólnym stole, cieście i herbatce toczyły się miłe rozmowy, a uczestnicy spektaklu jak i widzowie dzielili się refleksjami po duchowej uczcie.

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Teatr Wariacja "Wizyta Świętego Mikołaja"

Do naszego "Kamyka" w niedzielny poranek 6 grudnia 2015 roku przyfrunęły dwa aniołki Gapcia i Gapcio, które wyjaśniły symbolikę ramion wigilijnej gwiazdy, wspólnie śpiewały kolędy oraz przygotowały dzieci na wizytę Mikołaja,...a jak Święty to nie mogło zabraknąć drobnych upominków oraz pamiątkowych zdjęć.

altaltaltalt

Teatr Małe Mi „FINTIKLUSZKI – folkowe okruszki”

Wędrowny Teatr Lalek „Małe Mi” zagościł na „Kamykowej” scenie 15 listopada 2015 r. w niedzielny poranek. Pełna ekspresji i wspaniale śpiewająca prowadząca, Sława Tarkowska, nawiązała dobry kontakt z młodymi widzami, którzy z zaciekawieniem słuchali ludowych historii. Opowieści wędrownego kramu z bajkami ożywiły świat wielkoludów, które chciały być tak mądre jak ludzie, lecz zamiast siać nasiona czekały, aż coś wyrośnie z kamieni. Ludowe gadki odkrywały przed dziećmi świat domowych skrzatów zamieszkujących niegdyś domostwa ludzi. Dzięki tradycyjnym lalkom i instrumentom oraz wspaniałej muzyce historie, do których dzieci cofnęły się w czasie, wydawały się naprawdę realne. Po spektaklu nasi mali widzowie wraz z rodzicami chętnie uczestniczyli w warsztatach tworzenia szmacianych lalek.

altaltaltalt

 

 

"Brat naszego Boga" po raz drugi w Św. Kazimierzu

Nie było to świadectwo rewolucji,
nie było to świadectwo protestu,
było to świadectwo miłości,
służby i oddania bez reszty.
Kard. K. Wojtyła (Kraków, 23 XI 1973)

Takimi słowy Kard. K. Wojtyła mówił o Albercie Chmielowskim , głównym bohaterze  dramatu ,,Brat naszego Boga”. Po tą niełatwą sztukę sięgnął i wziął na swój warsztat  Teatr Maska. W sobotni wieczór, 24 października dzięki wielkiej gościnności księdza proboszcza Mariana Mikołajczaka, który sprawował patronat honorowy nad spektaklem, kościół pw. Św. Kazimierza zamienił się w teatr. Na prawdziwej scenie młodzi aktorzy pod kierunkiem reżysera - Marzeny Kozłowskiej, przedstawili licznie przybyłej publiczności spektakl o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater bowiem, odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz . W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Malarz Adam Chmielowski dokonuje wyboru i przemienia się w Brata Alberta  zakładając zgromadzenie zakonne.

Bliski kontakt z myślą Jana Pawła II, poznanie papieża jako autora dramatu  to doskonały moment dla młodych ludzi na lepsze zrozumienie jego nauczania, które może zaowocować w przyszłości.
Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie i nagrodzone gromkimi brawami przez widownię, na której zasiadało tego wieczoru kilkaset osób.

Swoją obecnością zaszczycili nas  i spektakl obejrzeli - Prezydent Pruszkowa, Jan Starzyński z Małżonką, Starosta Pruszkowski, Zdzisław Sipiera, Wicestarosta Krzysztof Rymuza, Ksiądz Bogdan Przegaliński, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie – Żbikowie.

 altaltaltaltaltaltaltaltalt

 

Teatr Wariacja "Kowboy Laky"

Niedziela 11 października 2015 r. należała do aktorów Teatru Wariacja, którzy przyjechali do nas ze spektaklem „Kowboy Laky”. Zanim jednak rozpoczęło się przedstawienie zgodnie z nową tradycją Pani Dyrektor zaprosiła na scenę dzieci, które recytowały wiersze, a tym razem dominowała tematyka jesienna. Po ciekawych prezentacjach rozpoczęła się bajka o powstaniu linii telegraficznej na Dzikim Zachodzie. Dzieci uczestniczyły w spektaklu jako kowboje, Indianie i jako specjalny żywy telefon. Wszyscy dobrze się bawili, a całości towarzyszyła autentyczna muzyka dzikiego, amerykańskiego zachodu.

 altaltaltalt

Teatr Kuffer "O słowiku i cesarzu Pik Piku"

W niedzielny poranek 20 września 2015 roku spektaklem „O słowiku i cesarzu Pik Piku” w wykonaniu Teatru Kuffer zainaugurowaliśmy nowy sezon przedstawień teatralnych dla dzieci. Była to adaptacja znanej wszystkim bajki H.Ch.Andersena, mówiącej o tym, że czasem to, co małe i niepozorne okazuje się najbardziej wartościowe, a kolorowe błyskotki dają tylko chwilową radość. Aktorom towarzyszyły piękne lalki i chińskie dekoracje.

altaltaltalt

Teatr Katarynka "Morskie Opowieści"

21 czerwca 2015 roku nową inicjatywę porankowych spotkań zainicjowała Pani Dyrektor. Przed każdym spektaklem dzieci będą miały możliwość zaprezentowania wierszy, oswajając się tym samym ze sceną i mikrofonem.  
Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu za sprawą aktorów Teatru Katarynka mali przyjaciele mieli okazje przenieść się na pokład statku, posłuchać morskich opowieści, zaśpiewać szanty oraz rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur. Odbyła się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedziały się jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas odpoczynku nad morzem, jeziorem albo rzeką.  Po zakończonym przedstawieniu niespodzianką i dużą atrakcją był pokaz wielkich, mydlanych baniek.

altaltaltalt

 

Teatr Dobrego Serca "Bajka kosmiczna czyli bajka nie z tej ziemi"

W niedzielny poranek 17 maja 2015 roku na naszej scenie została wystawiona „Bajka kosmiczna czyli bajka nie z tej ziemi”. Robot Astra 5, Pik-pik i Pi-tut, Komandor Start oraz Kornelia i Marcel zaprosili dzieci do wspólnej zabawy w kosmicznych wymiarach. Maluchy dowiedziały się przy okazji, że nie warto marnować mnóstwa czasu siedząc przed komputerem lecz należy zadbać o wspólne dobro jakim jest otaczająca nas przyroda.

altaltaltalt

Teatr Fantazja "Troskliwe Misie"

"Troskliwe Misie" zagościły na kamykowej scenie w niedzielny poranek 26 kwietnia 2015 roku. Bajka miała miejsce w przepięknej, tęczowej krainie, w której mieszkają misie posiadający magiczną moc - każdy inną. Główna bohaterka Misia Tulisia, z pomocą dzieci odkryła swoją wewnętrzną siłę, dzięki której mogła zrozumieć sens swojego istnienia. Maluchy miały okazję przekonać się jak ważne jest niesienie pomocy innym.

altaltaltalt

"Pinokio" w wykonaniu Grupy Teatralnej "Maska"

Kolejne premierowe przedstawienie Grupy Teatralnej,,Maska” za nami. Tym razem, po wielu miesiącach starannych przygotowań, 19 marca na scenie Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej - filii MOK,,Kamyk” młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie "Pinokio” wg. Carlo Collodiego. Mimo wielkiej tremy, przejawiającej się zazwyczaj drżeniem rąk i bólem brzucha, aktorzy znakomicie poradzili sobie z rolami, chociaż przygotowane kwestie były dość długie i nie należały do najłatwiejszych. Dotyczyły, bowiem jakże ważnych, również w życiu dorosłego człowieka, problemów jakimi są odpowiedzialność, pracowitość, uczciwość, posłuszeństwo i wiele innych. Nad całością czuwała Marzena Kozłowska, reżyser przedstawienia i Instruktor Teatralny ,,Maski”. Kolorytu sztuce dodawały piękne kostiumy i barwna scenografia. Gromkie brawa licznie zgromadzonej publiczności ( ok. 300 osób) były najpiękniejszą nagrodą po zakończeniu spektaklu dla odtwórców wszystkich ról. Tradycyjnie już, pierwszą - jakże ważną publicznością, byli najbliżsi, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i koledzy ze szkoły.

Nie zabrakło gratulacji oraz gorących podziękowań dla małych aktorów przekazanych w imieniu Dyrektora MOK, a wręczony kosz słodkości cieszył nie tylko wykonawców, ale również najmłodszą publiczność.

Grupa Teatralna ,,Maska” działa w OKCH od 1991 roku. Jesteśmy dumni, że kolejne pokolenia próbują swoich sił w trudnej sztuce aktorskiej.

 altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

"Piraci kontra księżniczki"

Premiera przedstawienia „Piraci kontra księżniczki” w wykonaniu dziecięcej grupy teatralno-dramowej „Halo!” odbyła się 09.04.2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury ,,Kamyk” i zakończyła się sukcesem.

Można jednak pokusić się o pytanie czym jest sukces w przypadku dziecięcego teatru? Dużą ilością płynnie i szybko wyrecytowanego tekstu? A może oślepiającym blaskiem dziecięcej gwiazdy? Może jednak sukcesem było to, że dzieci w grupie spróbowały własnymi słowami opowiedzieć pewną historię. Przez wiele miesięcy pracowały nad uświadomieniem jak duży wpływ na efekt końcowy wspólnej pracy będzie miała sztuka improwizacji. ,,Dla mnie, mówi reżyser przedstawienia, Marta Blachura, jest ona równoznaczna ze zdolnością do tworzenia i ma ogromny wpływ na wzrost pewności siebie u każdego dziecka. Uważam, że kiedy pozostawi się dziecku dość duży margines podejmowania decyzji przy dużej dawce akceptacji dla tego co robi, uwzględniając oczywiście postawienie granic, których przekraczać nie wolno, można wyzwolić w dzieciach ogromny potencjał naturalnej kreatywności. Później pozostaje już tylko obserwować i podziwiać:)”

Niesłychanie przyjemne było widzieć jak w trakcie przedstawienia dzieci potrafią radzić sobie z własnymi lub kolegów błędami, przejęzyczeniami, wplatając je jakby spontanicznie w tekst scenariusza. To oznaka umiejętności pracy w grupie, nie ocenianie, ale wspieranie siebie nawzajem. Również słowa i dialogi, może nie zawsze gramatyczne, ale powstałe dokładnie w momencie bycia na scenie dodały przedstawieniu lekkości i może realności?

Sam scenariusz narodził się po pierwszych zajęciach, w czasie których dzieci bawiąc się w „bitwę morską” określiły kim chcą, aby byli bohaterowie sztuki, nad którą będą pracować. Padło na piratów i księżniczki. Dla niektórych prawdziwym dylematem było podjąć decyzję, do której grupy będą przynależeć, bo jak można się domyśleć, te dwie grupy są z założenia antagonistyczne i w pewnym sensie przerysowane.

W ciągu siedmiu miesięcy grupa zdążyła się poznać, oswoić, niektórzy zdecydowali się odejść, inni przybyli spóźnieni. Dzieci pomagały dzielnie przy pracy nad scenografią i same musiały wymyślić swoje kostiumy. Wszyscy spisali się na medal.

Gratulacje i niezwykle ciepłe słowa zarówno pod adresem ,,małych aktorów” jak i Pani Marty Blachury, Instruktora grupy teatralnej ,,Halo!”, skierowała Dyrektor MOK , Ewa Sowa dziękując wszystkim za możliwość przeżycia wspaniałej przygody. Ahoj!

 altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

 

Teatr Katarynka "Muzyczne Zoo"

W niedzielny poranek 22.03.2015 r. naszą sceną zawładnęli aktorzy Teatru Katarynka. „Muzyczne Zoo” w Ich wykonaniu było musicalową opowieścią o historii nawiązania przyjaźni małpki Eli i słonika Trąbonika. Podczas przedstawienia, dzieci dowiedziały się, że nie wszystko, co widzimy, jest takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Zaskakujące i zabawne sytuacje, wspaniała oprawa muzyczna, ruch sceniczny, śpiew i taniec…to wszystko sprawiło, że uśmiech nie schodził z twarzy naszych małych odbiorców.

altaltaltalt

Teatr Domowy Chmielna 6 "Smok Wawelski"

W niedzielę 22.02.2015 r. mieliśmy okazję gościć małżeństwo profesjonalnych aktorów z Teatru Domowego Chmielna 6, którzy przyjechali do nas ze spektaklem „Smok Wawelski”. Było to przedstawienie edukacyjno-ekologiczne, oparte na prostym rymowanym tekście i wpadających w ucho piosenkach. Dekoracja budowana na żywo, w obecności widza, szybkie zwroty akcji, niekonwencjonalne lalki, gra aktorska oparta na klasycznej klaunadzie zapewniły licznie zgromadzonym dzieciom dużą dawkę świetnej zabawy i śmiechu.

altaltaltaltalt

 

Bal karnawałowy dla dzieci

Na tegorocznym balu karnawałowym 18 stycznia 2015 r. zagościły w „Kamyku” cudowne księżniczki, urocze zwierzątka, kowboje, wróżki, różne postaci z bajek. Uczestnikom zabawy przewodniczył Wodzirej Kids wraz ze swoim asystentem. Nie zabrakło animacji tanecznych, zabaw integracyjnych, tańców z różnych regionów świata,  a największą atrakcją były TAŃCOBAJKI – bajki opowiadane tańcem.

altaltaltaltalt

 

Teatr Urwis "Dobry Mikołaj"

Z myślą o najmłodszych pociechach 7 grudnia 2014 r. odbyły się mikołajki  poprowadzone przez aktorów Teatru Urwis.  Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami odwiedził naszych najmłodszych gości w „Kamyku”. Elfy zaprosiły dzieci do wspólnych, kreatywnych zabaw i tańców, wywołując radosną i świąteczną atmosferę.  Zwieńczeniem mile spędzonego, niedzielnego poranka były rozdawane przez Mikołaja drobne upominki oraz wspólne zdjęcia ze świętym…

altaltaltalt

Agencja Teatralna VENA "Motylek Emilek"

Bajka o Motylku Emilku odbyła się w  niedzielny poranek 16 listopada 2014 roku. Specjalnie z myślą o naszych najmłodszych gościach zaprosiliśmy aktorów z Agencji Teatralnej „VENA”, którzy przygotowali interaktywny spektakl, angażujący dzieci do tańca Zorby ,Cha – Chy i Rock & Rolla. Motylek Emilek wybrał się w podróż , podczas której poznał zwyczaje taneczne owadzich braci i sióstr. Zakończeniem bajki był bal u Króla Motyli, który jednocześnie stanowił pointę spektaklu – nie ma jedynego najlepszego kroku tanecznego, każdy ma swój własny styl.

altaltaltaltalt

Teatr Odskocznia „Prot i Filip”

W piękny jesienny, niedzielny poranek 19 października 2014 roku gościliśmy aktorów Teatru Odskocznia z przedstawieniem „Prot i Filip”. Była to zabawna opowieść o dwóch przyjaciołach – Procie i Filipie, których najlepiej określa powiedzenie „ kto się czubi, ten się lubi”. Spektakl za pomocą dowcipnych dialogów, zaskakujących i pełnych humoru sytuacji, przypomniał dzieciom jak wielką wartością w życiu każdego człowieka jest przyjaźń i szacunek do drugiej osoby. Scenariusz spektaklu został napisany w oparciu o najsłynniejsze wiersze polskich poetów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a mali odbiorcy chętnie włączali się w wspólną recytację znanych tekstów.

altaltaltalt

 

Teatr Lalek Igraszka „Podróż za horyzont”

Tradycyjnie w niedzielny poranek 14 września 2014 roku Ewa Sowa Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zainaugurowała nowy sezon przedstawień teatralnych dla dzieci. Gościliśmy Teatr Lalek Igraszka ze spektaklem „Podróż za horyzont”. Była to opowieść o przyjaźni i o tym, że nie należy nikogo oceniać zbyt pochopnie. Mała Małgosia chciała się dowiedzieć, co jest za horyzontem. Postanowiła wyruszyć i sprawdzić to osobiście. Zanim jednak jej podróż się rozpoczęła, poznała złośliwego, lecz na szczęście mało szkodliwego potworka Ohydala. Wątpił on w powodzenie wyprawy Małgosi i dlatego nieustannie namawiał ją do pozostania w domu. Małgosia jednak nie zrezygnowała i aby dotrzeć za horyzont musiała zbudować most z siedmiu kolorów. Pierwszy Małgosia dostała od Słonecznej Pani, kolejne musiała znaleźć sama. W wyprawie towarzyszył jej Ohydal. Potworek najpierw przeszkadzał i dokuczał Małgosi, z czasem jednak stał się jej prawdziwym przyjacielem. Dziewczynka w czasie swojej niecodziennej podróży poznała kilka niezwykłych postaci – pana Chmurka, pana Papryka, spotkała się z Księżycem. Przeżyła też coś naprawdę strasznego, ale na szczęście wszystko jednak skończyło się szczęśliwie, wesoło i kolorowo.

altaltaltalt

 

Teatr Warszawski Koliberek „Dzikie Papugi”

Ostatni przed wakacjami poranek teatralny dla dzieci odbył się 15 czerwca 2014 roku o stałej porze w niedzielę. Tym razem gościliśmy Teatr Warszawski Koliberek ze spektaklem „Dzikie Papugi”. Była to bajka o wakacyjnych przygodach w dżungli. Małe papugi wyruszyły w świat, szukając nowych przygód i wrażeń. Chciały być wielkie, odważne, silne i mądre, niestety ciągle miały kłopoty. Zwierzęta, które spotykały na swojej drodze próbowały przechytrzyć, lecz niestety wpadły w tarapaty. Na szczęście znalazły się wesołe małpki, które pomogły wybrnąć z opresji naszym barwnym papużkom, ucząc Ich dobrego wychowania. Ciekawa, duża, ręcznie malowana dekoracja oraz wspaniała gra aktorów sprawiła, że na każdej twarzy pojawił się uśmiech.

altaltaltalt

 

Teatr Wariacja „Korsarz”

W niedzielę 11 maja 2014 roku mieliśmy okazję przeżyć przygodę z piratami za sprawą aktorów Teatru Wariacja. „Korsarz” to bajka o rodzeństwie piratów pływających po morzu, którzy  śpiewają szanty, łowią ryby i bawią się w morskich falach. Gordon znajduje butelkę z mapą. Odkrywa ona przed nimi tajemnicę zaginionego skarbu wielkiego korsarza Korteza. I tu zaczyna się cała zabawa. Bunt na pokładzie, pojawienie się Krakena i wielka przemiana Gordona. Dzieci pomagają Gwendolindzie w poszukiwaniu skarbu na Isla de Kataros. Odkrywają również tajemnicę Róży Wiatrów. Przedstawienie ubogaciły szanty: „Morskie opowieści”, „Hiszpańskie dziewczyny”, „Pacyfik”, a dużą atrakcją dla dzieci było materiałowe morze, które tworzyło wielką falę.

altaltaltalt

 

Spektakl ,,Brat naszego Boga” na motywach dramatu Karola Wojtyły w wykonaniu TEATRU MASKA

Oczekując na kanonizację Jana Pawła II mogliśmy uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Przygotowany przez grupę Maska spektakl wystawiono 26 kwietnia w Kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie.

altaltaltaltalt

 

Teatr Urwis „Król zwierząt”

Marcowy poranek teatralny spędziliśmy w towarzystwie aktorów z Teatru Urwis, którzy przyjechali do nas z przedstawieniem pt.: „Król zwierząt”. W królestwie dżungli nastąpiła przełomowa zmiana. Dotychczasowy król już nie chciał dłużej być władcą, dlatego odbył się konkurs na nowego króla, który uratuje dżunglę. Przedstawienie interaktywne – dzieci brały czynny udział w spektaklu oraz występowały w niektórych scenach z aktorami Spektakl uczył zachowań savoir-vivre oraz przestrzegał, że nie powinno się oceniać innych tylko po pozorach. Całość ubarwiły estetyczne kostiumy i scenografia oraz własna muzyka i ciekawe efekty dźwiękowe.

altaltaltalt

 

„W 80 minut dookoła świata” z Teatrem pod Orzełkiem

W niedzielę 9 lutego 2014 roku w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się zabawa karnawałowa dla dzieci ,,W 80 minut dookoła świata” pod kierunkiem aktorów Teatru pod Orzełkiem. Kapitan - stary wilk morski zaprosił do wspólnej zabawy i podróży po wszystkich kontynentach. Dzieci tanecznie i ochoczo szorowały pokład, tańczyły marynarskiego walczyka dosiadając morskich koników. W Afryce odbył się konkurs tańca podskakiwańce, w Australii skoki z Kangurami. Na Antarktydzie widzowie bawili się z pingwinami, a na wyspach Galapagos pomagali królewskim żółwiom. W tym dniu doskonale bawiły się nie tylko dzieci, ale również rodzice i dziadkowie, którzy zostali zaproszeni do wspólnych tańców i konkursów.

 

Teatr MASKA  „Dzikie łabędzie”

2 lutego 2014 w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej (filia MOK) zostało wystawione przedstawienie „Dzikie łabędzie” w wykonaniu Teatru MASKA. „Dzikie łabędzie” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena to opowieść o królewskim rodzeństwie wygnanym z zamku przez złą macochę. Dobra i mądra  królewna  Eliza, z miłości do braci znosiła samotność, ból, niesłuszne posądzenia i strach, pragnęła  odczarować ich, przywrócić im ludzką postać, nawet za cenę własnego życia.

 

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi „Ali Baba i czterech rozbójników”

Pierwszy poranek teatralny dla dzieci w nowym roku 2014 odbył się 19 stycznia o stałej porze czyli w niedzielne południe. Tym razem gościliśmy Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi ze spektaklem ,,Ali Baba i czterech rozbójników”. Za sprawa aktorów mogliśmy choć na chwilę znaleźć się w niezwykłej krainie Baśni Tysiąca i Jednej Nocy… Brat i Siostra śnią jednocześnie ten sam sen, ich sypialnia przeobraża się w dom Ali Baby, las, grotę Rozbójników, Czarodziejski Sezam. Zaskakujące zmiany scenografii, piękne lalki, wartka, pełna humoru akcja okraszona piosenkami i muzyką Artura Dwulita porwały do wspólnej zabawy wszystkie dzieci. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne nawiązujące do treści bajki, które żywo pobudziły wyobraźnie naszych małych odbiorców.


Teatr Złoty Dukat ,,MIKOŁAJ PO WARSZAWSKU”

Mikołajkowy poranek teatralny w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się  8 grudnia 2013 roku, tradycyjnie w niedzielę. Była to impreza artystyczna „MIKOŁAJ PO WARSZAWSKU” przygotowana przez Teatr Złoty Dukat. Program został poprowadzony w formie zabawy interaktywnej z czynnym udziałem naszej niezawodnej dziecięcej publiczności. Pojawił się kataryniarz, który wyczarował wspaniałe dźwięki ze swej katarynki oraz Kwiaciarka, która wprowadziła dzieci w atmosferę zimowego oczekiwania na Świętego Mikołaja. Nauczyła młodą publiczność piosenki, jak również przebrała w stroje warszawskie chętnych uczestników do specjalnej delegacji witającej długo oczekiwanego gościa.
Momentem kulminacyjnym było oczywiście przybycie Świętego Mikołaja , który powitał wszystkich uroczyście, zaprosił do wspólnej zabawy, rozdał upominki i z każdym chętnym zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie. Dodatkową atrakcją i niezapomnianym przeżyciem dla najmłodszych tego dnia był pokaz sztucznego śniegu.


 

Teatr na Walizkach „GALIMATIAS, czyli KO(S)MICZNA POMYŁKA”

17 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury był niezły GALIMATIAS, a wszystko za sprawą Teatru na Walizkach z Wrocławia.  „GALIMATIAS, czyli KO(S)MICZNA POMYŁKA” to wyjątkowa mieszanka teatru komedii oraz estrady, przy której świetnie bawiły się zarówno dzieci jak i ich opiekunowie.  Mogliśmy podziwiać m.in. pokaz jazdy na monocyklu, komiczną scenkę fabularną, w której jeden z bohaterów przeszkadzał drugiemu w wygłoszeniu mowy, co doprowadziło do zabawnego finału, pokaz kręcenia olbrzymich rzeźb balonowych oraz magię znikających, kolorowych chustek. Liczni uczestnicy poranka teatralnego wyszli z naszego ośrodka rozbawieni, z uśmiechem na twarzy.

 

"Mój boski rozwód" - monodram w wykonaniu Krystyny Podleskiej

 

Za nami pełen humoru monodram w wykonaniu Krystyny Podleskiej - aktorki znanej z licznych ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Spektakl zgromadził liczną widownię, która na koniec występu gorąco oklaskiwała artystkę. Monodram okazał się historią słodko-gorzką. Nie brakowało w nim momentów humorystycznych oraz trudnych rozważań. Spektakl wyreżyserował polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy - Jerzy Gruza.

 

Teatr Dobrego Serca "Janosik i Dobry Pasterz"

6 października 2013 roku na kolejnym poranku teatralnym w Kamyku gościliśmy Janosika wraz z Teatrem Dobrego Serca. „Janosik i Dobry Pasterz” to bajka osnuta na  legendzie o studencie, który staje się zbójnikiem  okradającym bogatych i rozdającym biednym. Spotkanie Janosika z Dobrym Pasterzem oraz jego zabawne rozmowy z przesympatycznymi owieczkami sprawiają, że Janosik zmienia się! Teraz wie, że nie można nikogo okradać. A jeżeli chce się pomagać ludziom, to trzeba robić to mądrze - najlepiej wrócić na studia!
Piękna scenografia i piosenki oparte na tradycyjnych melodiach góralskich we wspaniałej instrumentacji Krzysztofa Maciejowskiego wspaniale oddały nastrój polskich gór. Na pożegnanie wszystkie dzieci radośnie krzyknęły góralskie „Hej”!

 

Teatr Lalek Igraszka „Złote jajko”

W niedzielę 15 września 2013 roku rozpoczęliśmy nowy sezon poranków teatralnych dla dzieci w Miejskim Ośrodku Kultury. Gościliśmy Teatr Lalek Igraszka z przedstawieniem pt.: „Złote jajko”. To spektakl na motywach bajki Orłowa, w tłumaczeniu Elżbiety Dąbrowy. Licznie przybyłe do nas dzieci śledziły postępowanie chytrej Lisicy, która miała pomysł na szybkie wzbogacenie się. Swój plan przedstawia koledze o złodziejskim fachu – Wilkowi. Muszą razem ukraść babci i dziadkowi jajko, z którego potem wykluje się kura znosząca złote jajka. Niestety, zamiast kury pojawił się kogucik, którego trzeba wychować… Lisica była bardzo niezadowolona, że plan się nie udał, miała przecież inne zamiary względem kurki…
W „Złotym jajku” dzieci zobaczyły przyjaznego Wilka, który niespodziewanie stał się tatą oraz uroczego Kurczaka, który miał osobliwych rodziców. Maluchy dowiedziały się, że nawet ktoś bardzo zły może zmienić się w dobrego i kochającego. Nie zabrakło dobrej muzyki, autorskich piosenek śpiewanych na żywo, wspaniałej gry aktorskiej i co najważniejsze uśmiechu na twarzach widzów. Wszyscy wyszli bardzo zadowoleni i z dobrym humorem.


 

Autorski Teatr Młodego Widza  „Kot w butach”

Ostatni przed wakacjami poranek teatralny 2 czerwca 2013 spędziliśmy w towarzystwie Autorskiego Teatru Młodego Widza, który przyjechał do nas ze spektaklem pt.: „Kot w butach”. To jeden z najpopularniejszych motywów literatury dziecięcej, stworzony w XVII- wiecznej Francji przez Charlesa Perrault'a -opowieść o Janku, który w spadku po ojcu otrzymał czarnego kota. Chłopak w jego towarzystwie wyruszył w świat w poszukiwaniu szczęścia. Okazało się, że kot przemawia ludzkim głosem i obiecuje, że jeśli jego życie zostanie oszczędzone, pomoże młodzieńcowi wzbogacić się, a w zamian prosi jedynie o buty oraz worek. Janek zdziwiony i pełen niedowierzania przystał na propozycję kota… Przybyłe do ośrodka dzieci mogły zaobserwować do czego były potrzebne kotu buty i worek oraz jak Janek stał się mężem córki króla.
Spektakl zagrany został w planie żywym i lalkowym, a bogata scenografia przyciągnęła nie jedno oko odbiorców. Ciekawa muzyka i efekty oraz wartka akcja zapewniły dobrą zabawę dzieciom oraz ich opiekunom.

 

Teatr KUFFER "Przygody Małpki Malwinki"

W niedzielę 12 maja 2013 przybyłe do Miejskiego Ośrodka Kultury dzieci mogły przeżyć przygodę z Małpką Malwinką, która zawitała do nas wraz z Teatrem KUFFER. Wesoła i kolorowa małpka postanowiła znaleźć tygrysa, który miał nieopanowany apetyt i zagrażał leśnym zwierzętom. Szukając go, spotkała m.in. węża tańczącego przy dźwiękach muzyki, przemądrzałą papugę – modelkę, krokodyla którego bolał ząb i groźnego pirata, który przy pomocy dzieci – piratów złapał małpkę i sprzedał ją do cyrku. Małpka Malwinka była bardzo sprytna i z każdych tarapatów potrafiła wyjść obronną ręką. Kiedy po długich poszukiwaniach wreszcie poznała tygrysa, okazał się on smutnym tygryskiem, który po prostu potrzebował przyjaciela. W zabawę zostały zaangażowane czynnie dzieci, dzięki czemu widowisko teatralne stało się interaktywnym przedstawieniem, podczas którego najmłodsi mogli nauczyć się jak słabszy i mniejszy może mądrością pokonać większego. Kabaretowa forma spektaklu zagwarantowała dobrą zabawę nie tylko dzieciom ale również ich opiekunom.

 

Teatr Moralitet "Cisza"

Kolejny poranek teatralny 7 kwietnia 2013 spędziliśmy w towarzystwie Teatru Moralitet z Krakowa. Przyjechali do nas ze spektaklem pt.: „Cisza”. Była to bardzo sympatyczna, ciepła bajeczka, która pomogła najmłodszym widzom zaakceptować odmienność kolegów. Przedstawienie zawierało również elementy ekologii. W lesie zaginęła cisza i zapanował w nim straszny hałas, nie słychać już śpiewu ptaków ani szumu drzew… Misio Zdzisio i Kapturek zastanawiają się jak temu zaradzić, rozważając przy tym nawet ucieczkę ze smutnego lasu. W opuszczonym lesie oprócz Misia Zdzisia i Kapturka zostaje jeszcze Zajączek Benio, którego nikt nie traktuje poważnie, gdyż ma różowe futerko przez co jest inny. Jednak to właśnie Zajączek wpada na genialny pomysł: sprząta cały las i sprowadza Ciszę z powrotem do lasu. Dzieci bardzo kibicowały Beniowi i również dzięki nim stał się bohaterem i zyskał przyjaciół, mimo swojej odmienności. Mali odbiorcy wzorowo zdali test na akceptacje odmienności swoich kolegów i w dobrych humorach z uśmiechem na twarzy opuścili nasz ośrodek.

 

Teatr Wariacja "Duch Indianina"

W niedzielę 17 lutego 2013 za sprawą Teatru Wariacja dzieci mogły choć na chwilę przemienić się w prawdziwych amerykańskich Indian. Bogata scenografia, kolorowe stroje z frędzlami oraz autentyczna muzyka pomogły zrozumieć tradycje oraz charakterystyczne zwyczaje indiańskich plemion. Nie odbyło się bez polowania na bizona, tańców siewu i deszczu. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich rytuałach. Pojawił się też szaman, który odprawił tradycyjne obrzędy, a następnie wszedł w interakcje z małymi odbiorcami angażując ich w liczne konkursy m.in. skakanie z piórkiem na głowie, nawijanie węża na patyk. W nagrodę szaman pasował wybrane dzieci na wojowników swojego plemienia nadając im dwuczłonowe imiona, wywodzące się niczym z prawdziwych amerykańskich plemion indiańskich. Z pewnością ta niedzielna atmosfera spędzona z duchem Indianina na długo zapadnie w pamięci licznie przybyłym odbiorcom poranka teatralnego.


 

"Karnawałowe Party czyli zabawa z wodzirejem dla dzieci"

 

W minioną niedzielę Miejski Ośrodek Kultury "Kamyk", niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamienił się w barkę, która zabrała na pokład wszystkich uczestników karnawałowego przyjęcia. Przemierzając wody oceanu dziecięcej fantazji, 20. stycznia 2013 roku, w samo południe, przybiła do brzegu baśniowej wyspy. Z pokładu tej zaczarowanej łodzi zeszli goście, a byli wśród nich zarówno najmłodsi miłośnicy zabaw, jak i ich starsi opiekunowie, rodzice oraz dziadkowie. Wszyscy roześmiani, tudzież barwnie poprzebierani. Cudowne księżniczki, urocze zwierzątka, a także inne bajkowe postaci wzięły udział w rozmaitych konkursach, a w tym m.in. na najprostsze plecy, najpiękniejszy uśmiech czy najwymyślniejszy kostium. Uczestnikom przewodzili wodzirejowi: Jakub Świerczek i Jakub Wolański. Jeden z nich dbał o to, aby uśmiech nawet na chwilę nie zniknął z ich twarzy, drugi zaś rozweselał wszystkich skocznym brzmieniem doskonale znanych im piosenek. Na zakończenie miły akcent, ponieważ każdy z przybyłych gości otrzymał order z uśmiechnięta buźką.


 

Teatr Małe Mi "Szydełkowa szopka Babci Klary"

 

W ten zimowy i mroźny poranek 9 grudnia 2012 gościliśmy profesjonalny, autorski teatr lalek Małe Mi. Jasełkowe przedstawienie pt.: "Szydełkowa szopka Babci Klary" z oryginalnymi lalkami, ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek wprowadziło młodych widzów w niezwykły świat Wielkiej Nocy. Przy pomocy włóczki i szydełka Babcia Klara wyczarowała wszystkie postaci znane z tradycyjnej szopki. Pojawiła się Maryja, Józef, Dzieciątko, Trzej Królowie, Pasterze, zwierzęta i Aniołowie. Aktorzy teatru Małe Mi opowiadając historię znaną od 2 tysięcy lat ożywili wszystkich bohaterów angażując przy tym chętną do współpracy publiczność. Po spektaklu na dzieci czekała niespodzianka -  spotkanie ze staruszkiem w czerwonym stroju z białą brodą czyli długo oczekiwanym  Mikołajem.  Każde dziecko otrzymało słodki upominek i miało możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem. To chyba najlepszy akcent przypominający o tym, że święta tuż tuż?


 

Teatr Wielkie Koło  - "Podróż do błękitnego zamku" reżyseria  Jacek Łabacz


Kolejny poranek teatralny 18 listopada 2012 spędziliśmy w towarzystwie aktorów  Teatru Wielkie Koło im. Jacka Łabacza z Będzina. Przyjechali do nas ze spektaklem pt. "Podróż do błękitnego zamku".  Była to niezwykła wyprawa w krainę magii i czarów, którą przeżyliśmy wspólnie z małym chłopcem - Oskarem.  Wraz z wróżką i gadającym krukiem uratowali Błękitne Królestwo. W zamku pojawili się nie tylko król i królowa, ale również smok Kwartet, olbrzymy - Durluś i Dodinka oraz zła czarownica. Oryginalną scenografię dopełniła doskonale skomponowana muzyka.W finale spektaklu każdy mały widz miał okazję spotkać się z aktorami, animującymi lalkami, aktorami w maskach i żywym planie oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Licznie przybyłe dzieci wraz z rodzicami  wyszły bardzo zadowolone i  już z niecierpliwością czekają na kolejne przedstawienie.

 

Teatr Raz Dwa Trzyk "Kozia chałupka" reżyseria Agnieszka Kontny

 

 

"Wszystkich do teatru proszę, bilety są po trzy grosze. Teatrzyk jest jak się patrzy, a nazywa się Raz-dwa-trzyk. Będzie śmiechu, będzie krzyku,
fiku-miku na patyku!" Tymi słowami Mari Kownackiej w niedzielę 7 października 2012 teatrzyk Raz Twa Trzyk przywitał licznie zgromadzone dzieci oraz rodziców i opiekunów. Zaprezentował przedstawienie pt. "Kozia chałupka". Interaktywna formuła spektaklu zachęciła małych odbiorców do wspólnego śpiewania i zabawy. Przedstawieniu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu muzykantek, dzięki której dzieci miały okazję poznać tradycyjny dźwięk dawnych instrumentów m.in.: harmonii trzyrzędowej, bębenka obręczowego, okaryny czy różnych piszczałek i glinianych ptaszków. Na oczach widzów powstała kózka, która mieszkała w chałupce na skraju lasu. Kózka Bebe czekała na swoją mamę, a tymczasem różnymi sposobami próbował się do niej dostać zły wilk, ale kózka z pomocą widowni nie dała się zwieźć kłamstwom wilka i nie wpuściła go do domu. Na zakończenie dzieci chętnie głaskały białą kózkę Bebe i robiły sobie zdjęcia z artystkami. Wszyscy wyszli zadowoleni z uśmiechem na twarzy.


 

 

Teatr Bajlandia - ,,O smoku i królu leniuchu" reżyseria Katarzyna Słomska

Nowy sezon bajkowych niedziel w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęliśmy 9 września 2012 roku przedstawieniem "O smoku i królu leniuchu" w wykonaniu Teatru Bajlandia z Warszawy. Sztuka żywego aktora cieszyła się dużym powodzeniem, a sala szybko została wypełniona młodymi widzami, którzy przybyli na przedstawienie wraz z rodzicami. Piękna scenografia, zaangażowanie aktorów i ciekawa fabuła sprawiły, że burzliwe oklaski były jak najbardziej zasłużone i ciepło odebrane. Spektakl to historia króla Histeriusza, któremu nic się nie chce . Ten sielankowy nastrój lenistwa zakłóca jednak niespodziewany gość, który przysparza wielu kłopotów mieszkańcom królestwa. Plastyczne i kolorowe widowisko to nie tylko wspaniała zabawa, ale i lekcja szlachetnych zasad, które dzieci będą mogły wykorzystać w życiu codziennym. Maluchy żywo reagowały podczas spektaklu i dawały się z łatwością wciągnąć do zabawy w trakcie przedstawienia. Warto dodać, że do zabawy wciągnięci zostali również rodzice, co sprawiło, że uśmiech i radość zagościł na każdej twarzy. Po zakończonym przedstawieniu była możliwość zrobienia sobie zdjęć z aktorami i krótkiej rozmowy. Ta niedzielna atmosfera wszystkim na długo zapadnie w pamięci, a wspomnienia umilą czas oczekiwania na kolejne przedstawienie.


 

Teatr pod Orzełkiem - "Czarne i białe" reżyseria Mariusz Orzełek

 

 

 

Teatr Maska - "Przygody Bonawentury" reżyseria Marzena Kozłowska


 

 

Teatr Jestem - Spektakl poetycki  reżyseria Monika Oliszewska

 

 

Poranek Teatralny dla dzieci "Czerwony Kapturek" w wykonaniu Teatru Bajlandia

 

 

 

Poranek teatralny dla dzieci " Koty" w wykonaniu Teatru Wariacja

 

 

"Człowieka  potrzeba" program poświęcony pamięci ks. R. Indrzejczaka w wykonaniu Teatru Maska

 

 

Poranek Teatralny dla dzieci ,, Mikołaj u Królowej Śniegu" w wykonaniu aktorów z ,,Warszawskiego Kolibra"

 

"Karnawał w brazylijskim stylu" zabawa taneczna z konkursami w brazylijskim stylu.

Imprezę dla dzieci prowadzili aktorzy Teatru Warszawski Koliberek

 

,,Szelmostwa Lisa Witalisa" w wykonaniu Teatru na Wagance

 

,,Przychodzimy, odchodzimy" - program poetycko-muzyczny w wykonaniu Teatru ,,Maska"


"Magiczna Trupa Robinsona Bluesa" w wykonaniu Teatru Wielkie Koło

"Bajki Jean de la Fontaine" w wykonaniu teatru Druga Strefa


Autorski Teatr Młodego Widza – „Kot w butach”

 

Ostatni przed wakacjami poranek teatralny 2 czerwca 2013 spędziliśmy w towarzystwie Autorskiego Teatru Młodego Widza, który przyjechał do nas ze spektaklem pt.: „Kot w butach”. To jeden z najpopularniejszych motywów literatury dziecięcej, stworzony w XVII- wiecznej Francji przez Charlesa Perrault'a -opowieść o Janku, który w spadku po ojcu otrzymał czarnego kota. Chłopak w jego towarzystwie wyruszył w świat w poszukiwaniu szczęścia. Okazało się, że kot przemawia ludzkim głosem i obiecuje, że jeśli jego życie zostanie oszczędzone, pomoże młodzieńcowi wzbogacić się, a w zamian prosi jedynie o buty oraz worek. Janek zdziwiony i pełen niedowierzania przystał na propozycję kota… Przybyłe do ośrodka dzieci mogły zaobserwować do czego były potrzebne kotu buty i worek oraz jak Janek stał się mężem córki króla.

Spektakl zagrany został w planie żywym i lalkowym, a bogata scenografia przyciągnęła nie jedno oko odbiorców. Ciekawa muzyka i efekty oraz wartka akcja zapewniły dobrą zabawę dzieciom oraz ich opiekunom.

Nasi patroni medialni:
 Nasi partnerzy: Logo przedszkole