Get Adobe Flash player

,,Śpiewajmy i grajmy Mu”,

 

każdego roku, w styczniu Miejski Ośrodek Kultury ,,Kamyk” rozbrzmiewa kolędami, pastorałkami, pieśniami bożonarodzeniowymi. Niezmiennie, bowiem od 15 lat odbywa się tu Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek, nad którym Patronat Honorowy sprawuje Prezydent Miasta Pruszkowa.

Piękna, polska tradycja – skarbnica naszych wartości i uczuć nie tylko religijnych, ale też tych najbardziej intymnych, związanych ze wspomnieniami z dzieciństwa: wigilii, choinki, pasterki i nieodłącznego od nich śpiewania kolęd, pięknie wpisuje się w kalendarz zdarzeń kulturalnych ,,Kamyka”. Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbyło się 25 stycznia podczas Galowego Konkursu Laureatów. Obecni na uroczystości Zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa, Andrzej Królikowski, Ksiądz Marian Mikołajczak, Proboszcz Parafii pw. Św. Kazimierza w Pruszkowie oraz Dyrektor MOK, Ewa Sowa - gospodarz uroczystości, skierowali do wszystkich uczestników gorące podziękowania oraz słowa uznania za piękne uczestnictwo. Wraz z gratulacjami Laureaci nagrodzeni zostali pamiątkowymi pucharami.

Tegoroczny jubileuszowy Przegląd zapisał się w jego historii, w sposób szczególny. Świadczy o tym nie tylko imponująca liczb uczestników/ 312 osób w 56 prezentacjach /, ale przede wszystkim wysoki poziom i ogromna różnorodność wykonywanych utworów. Poza tradycyjnymi, wielowiekowymi pojawiły się zupełnie nowe, współczesne, autorskie w nowych aranżacjach i różnych stylach muzycznych kolędy i pastorałki. Podczas uroczystego Koncertu Laureatów usłyszeć bowiem można było tradycyjnie śpiewane miedzy innymi: ,,Jezus Malusieńki”, ,,Przybieżeli do Betlejem” czy ,,Gore gwiazda Jezusowi”, ale też ,,Dać dary”- brawurowo zaśpiewana kolęda w stylu country, czy ,,Pastorałka XXI” - melorecytacja, rap- rytmicznie i ekspresyjnie wypowiadane słowa do podkładu instrumentalnego, które wywołały wielki aplauz widowni.

Zwieńczeniem ,,Kamykowego” kolędowania był wielki finał, na który wszyscy Uczestnicy wykonali ,,Przybieżeli do Betlejem”.

Podczas tej uroczystości wytworzyła się niezwykła, rodzinna atmosfera, którą trudno oddać słowami - aby to zrozumieć trzeba posłuchać i pośpiewać razem z nami.

Zapraszamy do ,,Kamyka” już za rok!

 

Protokół z obrad Jury XV Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek

 

WRĘCZENIE NAGRÓD

WYSTĘPY LAUREATÓW


Nasi patroni medialni:
 Nasi partnerzy: Logo przedszkole