Get Adobe Flash player

PÓŁKOLONIE 27.06 - 22.07 W MOK DLA DZIECI 6-12 LAT "BAJKI, BAŚNIE I LEGENDY ŚWIATA"

REGULAMIN PÓŁKOLONII W MOK 2016rok

KARTA KWALIFIKACYJNA UCZESTNIKA PÓŁKOLONII

OŚWIADCZENIE

PROGRAM PÓŁKOLONII

"Bajki, Baśnie i Legendy Świata w Kamyku" 27.06 – 22.07.2017
Dnia 22.07.2016r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu półkolonii letnich - "Bajki, Baśnie i Legendy Świata w Kamyku”. Kolejna już edycja półkolonii została zorganizowana przez MOK "Kamyk" przy współpracy i wsparciu Prezydenta Pruszkowa, Jana Starzyńskiego, a w tym roku również we współpracy z Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruszkowie, Panią Ewą Nowicką. Wspomnianą formą wypoczynku zostało objętych 124 dzieci. Zajęcia odbywały się przez  cztery tygodnie, od 27 czerwca do 22 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 17.00 każdego dnia. Opiekę nad dziećmi sprawowało czworo wychowawców. Półkolonie 2016 odbyły się,  tym razem w innej lokalizacji - w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Topolowej. Pierwszy tydzień programu rozpoczęliśmy od wspólnego opracowania regulaminu półkolonii. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego wykonaliśmy bajkowe domki z kartonu, ozdobione hasłami „co nam wolno, a czego robić nie powinniśmy”, obowiązującymi podczas trwania całego wypoczynku. Nie zabrakło zajęć rekreacyjno-ruchowych na basenie poprzedzonych spotkaniem  z ratownikiem, licznych gier zespołowych  i sprawnościowych na boisku, zajęć muzycznych pod kierunkiem Jacka Janasika, warsztatów teatralnych pod okiem Marzeny Kozłowskiej oraz logicznych łamigłówek związanych z tematem przewodnim, czyli światem bajek i legend. Dużo emocji wywołał i obudził nutkę zdrowej rywalizacji teleturniej „Z bajką za pan brat”. Drużyny miały okazję sprawdzić się w kalamburach, quizie, zespołowym malowaniu charakterystycznej postaci oraz wymyślaniu własnej bajki w wyznaczonym czasie. Główną atrakcją pierwszego tygodnia, była całodzienna wycieczka do Warszawy, do Studia Miniatur Filmowych w Wilanowie, gdzie dzieci zapoznały się z fazami produkcji filmu animowanego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa w Ogrodach Królewskich, podczas której każda grupa wykonywała różne zadania przybliżając się do głównego celu, którym było odnalezienie wydry Króla Jana III Sobieskiego. Ostatniego dnia dokonaliśmy podsumowania minionego tygodnia półkolonii, podczas którego dzieci wypowiadały się na temat tego, która z atrakcji podobała im się najbardziej  i co szczególnie zapamiętały. 
Drugi tydzień naszej letniej półkolonii rozpoczęliśmy muzycznym spotkaniem z bajkową piosenką. W zaczarowany świat muzyki, na spotkanie z Brzydkim Kaczątkiem i Królewną Śnieżką, zabrał dzieci instruktor Jacek Janasik. Poniedziałkowe popołudnie upłynęło w atmosferze zdrowej rywalizacji. Zaraz po obiedzie, drużyny przygotowywały się do kolejnego teleturnieju - "W krainie Wróżek i Czarownic”. Literackie teksty znanych i lubianych bajek, zagadki,skojarzenia, kalambury, twórczość plastyczna to niektóre z konkursowych form w jakich sprawdzali się i zdobywali punkty nasi półkoloniści. Tym razem laur zwycięstwa przypadł drużynie "żółtych”. Godne podziwu było zaangażowanie i prawdziwie sportowy duch walki wszystkich uczestników. Wielkie brawa … !!!  Niezaprzeczalną atrakcją tego tygodnia była wycieczka do Mostówki. "Baśniowe malowanie bajkowych postaci" – to temat przewodni niezwykle ciekawych warsztatów ceramicznych. Dzieci inspirowane tekstami literackimi, pod uważnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, malowały gliniane koty, misie, ryby... nadając im baśniowy charakter. W drugiej części zajęć lepiły z gliny różnorodne postaci i przedmioty według własnego projektu i pomysłu. Na zajęciach nie brakowało niczego, a dobry nastrój rozdzielany był bez ograniczeń. Na zakończenie wizyty w pracowni ceramiki wzięliśmy udział w pokazie dużych baniek mydlanych. Zadowoleni, spełnieni artystycznie ruszyliśmy w drogę powrotną do Pruszkowa. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu wędrowaliśmy na pływalnię "KAPRY”, aby skorzystać z zajęć rekreacyjno-sportowych i dać upust niespożytej energii. Barwny korowód bajkowych postaci ulicami naszego miasta zakończył program drugiego tygodnia i był jednocześnie finałem cyklu spotkań teatralnych prowadzonych przez instruktora teatralnego Marzenę Kozłowską. 
W trzecim tygodniu najbardziej wyczekiwanym dniem był wtorek. Tego dnia wybraliśmy się na całodzienną wycieczkę do Magicznych Ogrodów w Trzcinkach. W pobliżu Janowca, wśród lasów, łąk, lessowo - wapiennych wąwozów odwiedziliśmy park tematyczny – Magiczne Ogrody, pierwszy w Polsce ogród sensoryczny zbudowany w oparciu o oryginalną historię. Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów staliśmy się częścią niezwykłego świata, zamieszkałego przez tajemnicze istoty. Do krain utrzymanych w klimacie baśni i fantasty, dotarliśmy wędrując wśród szumiących wodospadów i strumieni, tysięcy pachnących róż. W przepięknej scenografii kilkuhektarowego ogrodu, odkryliśmy place zabaw, miejsca wypoczynku i tajemnic. Wraz  z przewodnikiem – Krasnoludem Ulfem, odwiedziliśmy krainy: Dom Czarodzieja, Marchewkowe Pole, Rabankowe Wzgórze, Bulwiakową Osadę, Wodny Świat, Smocze Gniazdo, Krasnoludzki Ogród i Uroczysko. Po długim spacerze przyszedł czas na obiad i pamiątkowe zakupy. Pełni wrażeń, z bajką  w tle wróciliśmy do naszej bazy w Pruszkowie. Kolejne dwa dni tego tygodnia, choć deszczowe pełne były wrażeń. Pod okiem mistrza wikliniarstwa zdobywaliśmy nowe umiejętności. Uczyliśmy się ludowej sztuki wyplatania koszy, a każdy uczestnik zrobił dla siebie na pamiątkę ekologiczną bransoletkę. "Bajka z żartem” to kolejny konkurs jaki towarzyszył dzieciom podczas tych półkolonii. Uczestnicy, zainspirowani przez Wychowawców, mieli za zadanie napisać zabawną bajkę. Piątkowe popołudnie upłynęło w twórczej atmosferze, bowiem każda z drużyn chciała zdobyć tytuł najlepszego bajkopisarza. 
Podczas ostatniego tygodnia  Bajkowych Przygód, Michał Malinowski zabrał  dzieci w podróż do świata bajek z różnych kultur. Każdy dzień zajęć był osobną przygodą inspirowaną bajkami oraz egzotycznymi podróżami Pana Michała. 
Był to niezapomniany czas bez sekundy nudy, wypełniony nieustającą zabawą oraz licznymi atrakcjami. Pierwszego dnia w programie znalazły się bajki z Nowej Gwinei, Ameryki Północnej i Południowej oraz wymyślanie i prezentacja opowieści o ukrytym lokalnym skarbie. Zabawa w poszukiwanie skarbów Pruszkowa, budowanie wyspy skarbów z klocków MuBaBaO na terenie boiska oraz elementy warsztatów „Tworzenie Słowem” zakończyły pierwszy dzień tego tygodnia. Przygoda Samurajów - program opowieści Bajki Japońskiej stanowiły treść wtorkowych zajęć. Turniej Poduszkowych Samurajów - Celuj-Celuj-Traf-Traf – zabawa w rzucanie specjalnymi poduszeczkami w siebie i do specjalnych plansz przysporzyło dzieciom wiele nieskrępowanej radości i było okazją do bardzo aktywnego sposobu spędzenia czasu. Środa upłynęła z bajkami o pokonywaniu potworów. Zagościły u nas bajki Azji i Oceanii. Kraina Bajkostworów czyli zabawy z kolorowymi, miękkimi wypchankami różnej wielkości od 0,5 do 4 metrów to kolejna okazja do skakania, ciągnięcia, chowania i zabawy. Opowieści, bajki Afrykańskie, gra na bębnach i balafonach, elementy warsztatów "Tworzenia słowem, warsztaty tworzenia mechanicznych zabawek, łączenie mechanizmów z papierowymi teatrzykami" to bogactwo działań, które wypełniło kolejny, czwarty już dzień tego tygodnia. Program opowieści na  Zamku Króla Maciusia i zaproszenie do świata opartego na idei współpracy i przyjaźni, warsztaty Krainy Papierowych Teatrzyków – zabawa z papierowymi teatrzykami i klockami MuBaBaO,  budowanie Zamku - mojej bazy czyli najlepszej kryjówki świata zakończyły Bajkowy Tydzień. Zajęcia poprowadził- Michał  Malinowski - muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. Oprócz tego Michał Malinowski jest pedagogiem, pisarzem, artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone niematerialnemu dziedzictwu i tradycjom ustnego przekazywania historii. W 2014 roku został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury. Występuje na wielu światowych festiwalach sztuki opowiadania od Kanady, Hiszpanii, Francji po Iran i Indie. Kilkakrotnie uczestniczył w Pikniku Prezydenckim w Łazienkach oraz animowaniu Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera. W 2015 rozpoczął pracę nad przygotowaniem wystawy o polskim dziedzictwie niematerialnym oraz wydaniem Encyklopedii Bajek Polskich. 
Cztery tygodnie półkolonii były dla dzieci czasem wesołym i dobrym. Półkoloniści spędzili ten czas aktywnie, radośnie i oderwali się na moment od codzienności.
Finałowy  koncert "Niech nam żyje święto bajek” zakończył tegoroczny projekt Bajki, Baśnie i Legendy Świata w "Kamyku” wpisujący się w akcję Lato w Mieście. Po okolicznościowym spotkaniu wszyscy rozeszli się do domów w radosnych nastrojach  i z uśmiechem na twarzy.          
I Tydzień     

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

 

II Tydzień

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

 III Tydzień

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

IV Tydzień

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt

 

Nasi patroni medialni:
 Nasi partnerzy: Logo przedszkole