Get Adobe Flash player

{nomultithumb}

Szanowni Państwo,

Przyjmujemy zapisy na zajęcia Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2017/2018. Serdecznie zapraszamy naszych dotychczasowych słuchaczy do kontynuowania nauki. Z radością przyjmiemy do grona słuchaczy PUTW nowych uczestników. W czwartkowe przedpołudnia wysłuchacie Państwo ciekawych wykładów, spotkacie znane osoby ze świata kultury i sztuki, będziecie mieli okazję realizować swoje hobby na zajęciach fakultatywnych.

Aby zostać słuchaczem PUTW należy:
1. Wypełnić formularz zgłoszeniowy i dołączyć 2 zdjęcia w formacie jak do legitymacji i przynieść do MOK lub przesłać drogą mailową.
2. Wnieść opłatę semestralną w wysokości 50 zł (dla słuchaczy w pierwszych pięciu semestrach uczestnictwa) lub 45 zł (dla słuchaczy uczestniczących szósty i kolejne semestry).

Opłaty dokonacie Państwo w kasie MOK lub przelewem na konto:
ING Bank Śląski S.A. 84 1050 1924 1000 0022 4396 4992

 

Logo Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nawiązuje do klasycznych emblematów w logotypach uniwersyteckich. Widniejąca pośrodku gałązka oliwna symbolizuje zwycięstwo, jak również wiedzę i mądrość. W starożytnym Egipcie gałąź oliwna była symbolem zwycięstwa faraona. W starozytnej Grecji, w formie wieńców oliwnych, wręczana była zwycięzcom igrzysk olimpijskich.

1) KARTA ZGŁOSZENIOWA PUTW

2) REGULAMIN PUTW

3) CENNIK PUTW

 

Szybkie Menu

PUTW-programywykladow PUTW-zajeciafakultatywne PUTW-inauguracje PUTW-zakonczenia1 PUTW-wycieczki PUTW-galeria

 

Drodzy Państwo!

Tworząc Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury, nie spodziewałam się tak spontanicznego odzewu ze strony Państwa. Liczba chętnych słuchaczy PUTW przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania.

Cieszę się, że mogłam w takiej formie złożyć Państwu propozycję wypełnienia czasu wolnego. Jestem przekonana, że tylko bieżący dostęp do wiedzy umożliwi orientację w zmieniającej się rzeczywistości, pozwala radzić sobie w dobie intensywnych przemian naukowych i technicznych, aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym.

Program zajęć staraliśmy się odpowiednio dostosować do zainteresowań i potrzeb wieku dojrzałego. Zamiast stresujących egzaminów, proponujemy ciepłą, rodzinną atmosferę umożliwiającą nawiązywanie kontaktów towarzyskich, a nade wszystko zachowanie harmonii w sferze intelektu i ducha.

Nieustanne poszukiwanie prawdy, umiłowanie wiedzy i sztuki, przyjemność obcowania z tymi, którzy nigdy nie przestali marzyć i niestrudzenie podążają ku "wyżynom", to wartości, które nas tu przywiodły i stanowią o istocie drogi, którą dziś wspólnie rozpoczynamy.

Życzę Państwu konsekwencji, satysfakcji i radości z obranej drogi, a to czy dokonaliście słusznego wyboru pozostawiam Państwa ocenie.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pruszkowie
mgr Ewa Sowa

 

"Sztuka życia - to odnaleźć rzeczy wspaniałe, także w codzienności"

                                                                                                                 Kochani Słuchacze!
    Z radością Państwa informuję, że Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi Jubileusz 5 lecia swojego istnienia.
    Pięć lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy na tej Sali. Niezapomniany Profesor Wojciech Siemion zainaugurował działalność Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykładem na temat „Poezja jako nośnik narodowych wartości. Pan Prezydent Jan Starzyński objął PUTW Honorowym Patronatem. Partnerami PUTW zostały trzy uczelnie wyższe : Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego w Falentach oraz Wyższa Szkoła Fundacji Kultury Informatycznej w Nadarzynie.
    Nawiązaliśmy współpracę z Duszpasterstwem Akademickim przy Kościele św. Anny w Warszawie i Ks. Rektorem Bogdanem Bartołdem. Pięć lat spędzonych z Państwem to okres wyjątkowy, którego rytm wyznaczały kolejne wykłady, wyjazdy do teatrów, wycieczki. Ktoś odnalazł swoją pasję, ktoś inny poczuł się spełniony, komuś świat wydał się ciekawszy, piękniejszy. Mam nadzieję proszę Państwa, że każdy znalazł tu coś dla siebie i ufam, że razem spędzimy kolejne lata.
    Jubileusz pięciolecia  skłania do refleksji i podsumowania. Zakładając PUTW liczyłam na Państwa zainteresowanie członkostwem w szeregach PUTW wiedząc, że nie było w mieście  szerokiej oferty zajęć dla ludzi na emeryturze. Jednak liczebność słuchaczy PUTW przerosła moje oczekiwania i chęć uczestnictwa w zajęciach  nie słabnie, przeciwnie stale przybywają nowe osoby.
    W ciągu minionych 5 lat wysłuchaliście Państwo 163 wykładów z różnych dziedzin, prowadzonych, przez wykładowców wyższych uczelni, kustoszy muzeów, pisarzy, dziennikarzy, znanych aktorów,  reżyserów i podróżników.
    Wśród nich były tak wybitne osoby jak : Profesor Krzysztof Zanussi, Bogusław Kaczyński, Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko, Prof. dr hab. Ireneusz Krzemiński, Prof. Janusz Danecki, Prof. Lena Kolarska-Bobińska, Prof. dr hab. Jerzy Miziołek Prof. Maria Szyszkowska, Prof. Elżbieta Artysz, Prof. dr hab. Magdalena Fikus, , Prof. dr hab. Ryszard Mazurowski, dr Krzysztof Ziółkowski, Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zbigniew Święch. Wykładali Rektorzy Uczelni Partnerskich  dr inż. Grzegorz Janicki, dr Stanisława Ossowska, Kanclerz Izabela Lubbe, oraz Ks. Prałat Józef Podstawka z Parafii pw. Św. Kazimierza.
    Odwiedzili nas: Janusz Horodniczy, Stanisław Jędryka, Zbigniew Zamachowski, Alina Janowska, Teresa Lipowska, Dorota Stalińska, Andrzej Precigs,  Janusz Zakrzeński, Janusz Ekiert, Katarzyna Lengren, Artur Cieślar, Andrzej Komorowski, Jacek Wan,  Janusz Piechociński oraz podróżnicy - Elżbieta Dzikowska, Ryszard Czajkowski, Dorota Kozarzewska, Zbigniew Borys, Jakub Urbański.
    Uroczyste inauguracje oraz uroczyste zakończenia roku akademickiego uświetniali artyści scen polskich a wśród nich : sopranistki Edyta Ciechomska, Joanna Białek, pianistki Joanna Maklakiewicz i Kayo Nishimizu, skrzypek Piotr Janowski, piosenkarki  Magda Umer, Urszula Blaszyńska, Laura Łącz, Grażyna Skowron Matkowska oraz  Lech  Wiewióra.
    Prezydent Jan Starzyński wyposażył PUTW w rzutnik multimedialny oraz ekran – sprzęt zazwyczaj niezbędny do prowadzenia wykładu, jak również kilkakrotnie dal wykład dla słuchaczy PUTW.
    Oprócz wykładów mogliście Państwo uczestniczyć w następujących zajęciach fakultatywnych: języka angielskiego, pracowni malarstwa prowadzonej przez artystę plastyka, gimnastyce tybetańskiej prowadzonej przez słuchaczkę PUTW z uprawnieniami, gimnastyce zdrowotnej, Nordic Walking oraz zajęciach tanecznych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Dzięki współpracy z Panem Jackiem Elżanowskim Dyrektorem Pływalni Kapry słuchacze mogli korzystać z pływalni w określone dni płacąc znacznie mniej za bilet.
    Pracownia malarstwa od lat uczestniczy w konkursach malarskich na których zdobywa znaczące nagrody i wyróżnienia. Każdy rok akademicki kończy się wystawą prac pracowni malarstwa w naszym Ośrodku.
Sukcesem PUTW było otrzymanie Grantu od Fundacji Polsko-Amerykańskiej „Wolności” oraz Fundacji dla UJ za przygotowany projekt pn. „Realizujmy wspólnie nasze marzenia – komputer zbliża ludzi”. Otrzymaliśmy fundusze na szkolenie komputerowe dla 50 słuchaczy PUTW oraz 10 dzieci z Pruszkowskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Aby zrealizować szkolenie podjęliśmy współpracę z Panią Małgorzatą Warszykowską Dyrektorem Niepublicznej Szkoły nr 39 oraz z Prezesem PKPS Panem Markiem Nowakiem.
    Od samego początku istnienia PUTW słuchacze jeżdżą do warszawskich teatrów oraz na wycieczki. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się wyjazdy autokarem do warszawskich teatrów. Członkowie PUTW obejrzeli wiele ciekawych przedstawień teatralnych – warto przytoczyć takie tytuły jak : musical „Koty” (Andrew LLoyd Weber),  „Upiór w Operze” (Andrew LLoyd Weber),  komedia „Kolacja dla Głupca” (Francis Veber) , „Odejścia” (Vaclav Havel),  „Jezioro łabędzie”(Piotr Czajkowski ) w wykonaniu  Moscow City Ballet, balet „Chopin” (Patrice Bart), musical „Hello Dolly” (Jerry Herman), operetki:
„Kwiat Hawaii” (Paul Abraham), „Orfeusz w piekle” (Jakub Offenbach), „Hrabina Marica” (Emmericl Kalman) i wiele innych
    Słuchacze odwiedzają muzea. Między innymi obejrzeli wystawę malarstwa francuskiego na Zamku Królewskim - „Cienie i światło”, lata 1600-2000 -  wyjątkową prezentację 118 obrazów najwybitniejszych mistrzów. Obrazy wypożyczono z najbardziej znanych muzeów Francji jak: Luwr, Musee d’Orsay, Muzeum Picassa oraz Państwowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Centrum Pompidour. Również na Zamku Królewskim słuchacze podziwiali kolekcję rosyjskich sreber. Kilkakrotnie zwiedzali z przewodnikiem wystawy malarstwa w Muzeum Narodowym jak np. dzieła Jozefa Pankiewicza.
     Mieliście Państwo również okazję zwiedzić siedzibę Polskiego Radia,  Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach oraz Wyższą Szkolę Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego  w Falentach, gdzie  uczestniczyliście Państwo w wykładzie nt. ekologii oraz obejrzeliście z przewodnikiem Park Krajobrazowy otaczający pałac w którym mieści się szkoła.
    Uczestnicząc w obchodach roku chopinowskiego „Chopin 2010”  odbyliście Państwo bardzo ciekawy i sympatyczny spacer po Warszawie „Szlakiem Chopina” z przewodniczką Natalią Sukiennik,  który zakończył się koncertem w Uniwersytecie Muzycznym imienia
F ryderyka. Chopina.
    Dzięki uprzejmości Pułkownika Jerzego Malewskiego część osób złożyła już wizytę w pobliskiej Jednostce Wojskowej w Helenowie a w planach mamy kolejny spacer z pozostałą grupą chętnych.
    Słuchacze PUTW odbyli wycieczki do Kazimierza, Lwowa, Austrii i Niemiec - szlakiem zamków Ludwika II Bawarskiego,  do Petersburga,  Pragi i na Litwę (Wilno, Kowno, Troki).
    Ale czas wspólnie spędzony przez słuchaczy PUTW to nie tylko nauka, lecz dzielenie się opłatkiem i jajeczkiem wielkanocnym, słowa modlitwy i życzenia świąteczne Księdza Prałata Mariana Mikołajczaka.a wcześniej Księdza Prałata Józefa Postawki.
    Poznaliście Państwo wielu niezwykłych ludzi, wierząc ze sprowokowali Was do refleksji nad sobą i losem innych. Obcowanie z ludźmi odznaczającymi się wysoką kulturą  ducha, ciekawością świata, zawsze podnosi życie do wyższego wymiaru. A im więcej przybywa nam lat, tym bardziej jesteśmy życiem zauroczeni.
    Życzę Państwu odkrycia w sobie powołania, pasji, która ukierunkuje Wasze myśli, uczucia i wysiłki. Wspierana duchem naszego Patrona Prof. Aleksandra Kamińskiego, pragnę by Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku stał się dla każdego z Państwa azylem, w którym można schronić się przed całym zgiełkiem XXI wieku.
    Mam nadzieję, że kolejne czwartkowe spotkania staną się dla wielu wyjątkową ucztą dla ducha i umysłu, pozwalającą zatrzymać choć na krótko tę „wirującą karuzelę czasu”.
    Z życzeniami dobrego zdrowia, spełniających się marzeń i wieloma serdecznościami.

                                                                                                                                                                                                                Ewa Sowa

                                                                                                                                                                                                       „Wiedzę możemy zdobywać od innych,
                                                                                                                                                                                                     ale mądrości musimy nauczyć się sami.”
                                                                                                                                                                                                                                                      A.Mickiewicz

 


Jubileusz 10-lecia Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Szanowni Państwo!

Za nami kolejne lata wspólnych spotkań, wykładów, gestów i wzruszeń…
Rocznice są jak wyżyny w krajobrazie naszego życia, kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi i skłaniają do uświadomienia sobie, jak wygląda nasza wędrówka i dokąd prowadzi…  Doceniając potrzebę ciągłego poznawania  postawiłam sobie cel wyjścia naprzeciw ludziom, którzy okres codziennej pracy i gonitwy mają już za sobą. Inicjatywa zrodzona z potrzeby serca zaowocowała powstaniem Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Z perspektywy minionego czasu doskonale widać, że ta forma ze wszech miar okazała się być potrzebna. Pragniemy nadal realizować potrzeby ludzi dojrzałych, ciągle aktywnych i otwartych na świat i drugiego człowieka.
Jestem szczęśliwa i dumna, że Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku skupia słuchaczy, którzy wciąż czują się młodzi i pełni energii, pragną spontanicznie przeżywać każdy kolejny dzień.  
Moi Drodzy, to z Waszych postaw młode pokolenie może czerpać inspiracje, wartości i wzorce. Człowiek aktywny  rejestruje w życiu to co piękne i ważne, jest szczęśliwy bo cały czas się rozwija i poznaje… Ten miniony czas zaowocował wieloma niezapomnianymi chwilami.
Jubileusz 10-lecia istnienia Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to stosowna okazja również do spojrzenia wstecz i przybliżenia danych statystycznych. W ciągu minionych 10 lat odbyło się 281 wykładów, spotkań i koncertów okolicznościowych. Na pierwszy semestr zapisały się 104 osoby, a dziś ta liczba jest dwukrotnie większa. Cieszę się ogromnie, ponieważ liczba słuchaczy z roku na rok wciąż rośnie, a średnia liczba studentów w semestrze to 197 osób. Warto podkreślić, że prawie 50 osób to nasi stali słuchacze, którzy są z nami od samego początku. Kieruję w ich stronę wielki ukłon i szczególne podziękowania za wytrwałość.
Cały czas pragniemy utrzymać wysoki poziom merytoryczny wykładów i zajęć, dlatego w minionych latach zaprosiliśmy wybitnych wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu  Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dziennikarzy, socjologów, pisarzy i reżyserów. Z ich pomocą przygotowaliśmy spotkania, których tematyka dotyczyła różnych dziedzin wiedzy m.in.  psychologii, nauk przyrodniczych, literatury, historii, medycyny, filozofii.
Gościliśmy niezwykłych aktorów: Zofię Kucównę, Krystynę Sienkiewicz, Jana Nowickiego, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Stanisława Mikulskiego, wybitnych reżyserów: Jerzego Gruze, Janusza Horodniczego, Olgę Lipińską, Jana Krzyżanowskiego, polską działaczkę opozycji w okresie PRL Henrykę Krzywonos, Danutę Grechuta –żonę  Marka Grechuty, Jerzego Antkowiaka - legendarnego projektanta i dyrektora artystycznego Mody Polskiej, Ks. Kazimierza Sowę - publicystę i dyrektora Religia.tv oraz Marię Czubaszek. Odwiedziła nas znakomita himalaistka Anna Czerwińska, psycholog i doradca rodzinny Andrzej Komorowski, dziennikarz Daniel Passent, Zbigniew Borys, Prof. Paweł Śpiewak, Prof. dr hab. Ewa Łętowska, wybitny filozof religii Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko, Prof. Kazimierz Gierżod, Prof. dr hab. Magdalena Fikus, Dr hab. Aurelia Radzik-Rant oraz kustosz w Muzeum Literatury w Warszawie Barbara Riss. Ważne i niezwykłe było spotkanie z pisarką i felietonistką Krystyną Koftą inaugurujące Rok Akademicki 2013, a w pamięci na długo zapadnie wyjątkowy koncert „Arie miłością malowane” w wykonaniu sopranistki Iwony Tober przy akompaniamencie Moniki Polaczek-Przestrzelskiej (fortepian) oraz Macieja Przestrzelskiego (skrzypce).
Wśród wybitnych gości nie zabrakło również naszego Patrona – Prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego, który kilkakrotnie spotkał się z naszymi słuchaczami i chętnie opowiadał o funkcjonowaniu i rozwoju naszego miasta.
Wymienione powyżej nazwiska to tylko przykłady ludzi wielkiego formatu, którzy odwiedzili nasz Uniwersytet w ciągu ostatnich, kolejnych 5 lat. Pisemne podsumowanie wcześniejszych 5 lat, dokładam dla tych, którzy nie byli z nami od początku.
Pełną listę znakomitości możecie Państwo zobaczyć na naszej stronie internetowej w zakładce Wspomnienia – Nasi Goście.
Mam nadzieję, że proponowane wykłady dają Państwu możliwość poszerzenia horyzontów na wiele sposobów, a także zrozumienia różnorodnych problemów związanych z funkcjonowaniem we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie.
Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oprócz  wykładów oferuje również szereg  zajęć fakultatywnych: kontynuujemy naukę języka angielskiego pod kierunkiem Johna Martina Okotha, warsztaty tybetańskie z Marianną Gocan, warsztaty technik sprawnościowo-ruchowych ze Stefanem Czarneckim, zajęcia pracowni malarstwa prowadzone przez Andrzeja Jendrasiaka. Nową propozycją ruchową jest zumba gold z instruktorką Joanną Diehl. Studenci podczas ćwiczeń łączą  przyjemne z pożytecznym, ćwicząc w rytm muzyki poprawiają muzykalność, dbając jednocześnie o swoje ciało i umysł. Dopełnienie i urozmaicenie oferty stanowi cykl warsztatów „Warszawa Nieznana”. Niezwykle ciekawe prelekcje w ośrodku zwieńczone były wycieczkami do Warszawy, gdzie nasi studenci na nowo odkrywali tajemnice Starówki, Nowego Miasta, Cytadeli Warszawskiej czy pomników i obiektów sakralnych, prezentowane w niezwykły sposób przez Tadeusza Bańkowskiego.
Oferta programowa Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady, seminaria, zajęcia fakultatywne, ale również wycieczki, wyjścia do teatrów i muzeów jako sposób na życie. Wielka sztuka nie jest nam obca i chętnie zobaczyliśmy m.in. operę Wojciecha Bogusławskiego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, „Traviate” (Giuseppe Verdi), „Edith i Marlene” (Eva Pataki), koncert dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, Muzeum Geologiczne w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik to kolejne zrealizowane cele naszych wspólnych wyjazdów. Warto wspomnieć, że w lipcu br. członkowie Pracowni Plastycznej działającej przy Uniwersytecie wyjechali na pierwszy duży plener malarski do Wyszogrodu. Pod czujnym okiem Andrzeja Jendrasiaka – opiekuna grupy, uczestnicy wyprawy uruchomili wodze fantazji tworząc nowe barwne obrazy w pełni oddające piękno otaczającej ich nadwiślańskiej przyrody.
Dużym powodzeniem cieszyły się spotkania na Zamku Królewskim połączone ze zwiedzaniem wystaw, które będziemy kontynuować w dalszej działalności. Studentom na długo  w pamięci zapadły prelekcje takie jak: „W cieniu maltańskiego krzyża”, „Rembrandt – malarz, rysownik i grafik w jednej osobie”, „Choć mury runęły, w pamięci wciąż trwał… O zburzeniu i odbudowie Zamku Królewskiego”.
Nasz Uniwersytet jest otwarty na konstruktywne dyskusje, wytyczanie nowych wizji oraz kierunków myślenia i działania, jest miejscem spotkań ludzi o różnych poglądach i opiniach. I takim, mam nadzieję pozostanie. Jednocześnie pragniemy aby pomagał w podejmowaniu wyzwań i przedsięwzięć, by stwarzał jak najlepsze warunki życia w każdym wieku, by nie być samotnym wśród ludzi, dodając im sił w poszukiwaniu coraz nowszych dróg i wiary w głęboki sens wytyczonych celów.
Jubileusz jest znakomitą okazją do złożenia wyrazów najwyższego uznania, za Państwa aktywność oraz kreowanie postawy nowoczesnego europejskiego Seniora.
Pragnę przekazać serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności, radości i satysfakcji z twórczych działań. Dziękuję za Waszą aktywność, która jest istotnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Życzę Państwu, abyście dalej potwierdzali tezę, że jesień życia też może być piękna i mienić się jej wszystkimi kolorami!

 

                                                                                                                                                             Pełna dla Was podziwu     
                                                                                                                                                             i wielkiej sympatii
                                                                                                                                                             Ewa Sowa

Nasi patroni medialni:
 Nasi partnerzy: Logo przedszkole